Almanya'da sol partiye PKK casusluğu soruşturması

Almanya'da Sol Parti'nin hükümete verdiği 'gizli' ibareli cevabın PKK'ya yakın gazetelerde yayımlanması üzerine soruşturma başlatıldı

Dünya 04.10.2015, 16:56 05.10.2015, 09:23
Almanya'da sol partiye PKK casusluğu soruşturması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'da Berlin Savcılığı, Federal Hükümete ait gizli belgelerin PKK'ya sızdırıldığı gerekçesiyle soruşturma başlattı. 

Die Welt gazetesindeki habere göre, Sol Partili Federal Milletvekili Katrin Kunert, Türkiye'nin Suriye'deki muhalif gruplara yaptığı silah sevkiyatı konusunda Federal Parlamento'da soru önergesi verdi. Hükümetin verdiği cevap ise, “gizli” ibaresiyle, Federal Parlamento Gizli Bilgileri Koruma Bölümüne teslim edildi. 

Die Welt, sadece milletvekilleri ile bazı çalışanların görebilme yetkisinin olduğu gizli belgenin fotokopisinin geçtiğimiz ağustos ayında Türkiye’de yayın yapan PKK’ya yakın bir gazete ve sol yayın yapan bir gazetede yayınlandığını yazdı.

Haberde şöyle devam edildi: 

“Oysa söz konusu belgenin fotokopisinin ya da fotoğrafının çekilmesi ve içeriğinin kamuoyuna açıklanması yasaktı. Belgenin basına sızdırılması konusunda Sol Partili Federal Milletvekilleri zan altında bulunuyor. Savcılık sözcüsü, konuyla alakalı bir soruşturma bulunduğunu ve soruşturmanın sürdüğünü doğruladı. Öte yandan Sol Parti Milletvekili Katrin Kunert, belgenin fotoğrafını çekerek üçüncü kişilere verdiği iddialarını yalanladı. Kunert, söz konusu gazetelerin redaksiyonlarıyla bir bağı olmadığını da ifade etti.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?