Almanya'da sonuçlanmayan iltica başvuruları iki kat arttı

Almanya'da bir yıldan beri, daha çok memur çalıştırıldığı ve işlemler hızlandırıldığı halde, işlemi tamamlanmayan iltica başvurularının sayısı iki kat arttı.

Almanya'da sonuçlanmayan iltica başvuruları iki kat arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da fazladan memurlar görevlendirildiği ve işlemler hızlandırıldığı halde, sonuçlandırılmayan iltica başvuruları son bir yılda iki misli arttı. 'Rheinische Post' gazetesi Haziran ayı sonu itibariyle toplam 237 bin 877 iltica başvurusunun işleminin tamamlanmadığını bildirdi. Gazetenin kaynak gösterdiği Federal Mülteciler ve Göç Dairesi BAMF'ın verilerine göre, geçen yıl aynı ayda işlemi tamamlanmamış başvuru sayısı 125 bin 4 idi. Böylece bu yılın aynı ayındaki sonuçlanmamış başvuru sayısı yüzde 110 yükseldi.

BAMF sözcüsü gazeteye verdiği demeçte, geçen yıl başvuruların sonuçlanmasının 7,1 ay sürdüğünü, bu yıl ise işlemler hızlandırıldığından her başvuru için 5,3 ay zamana ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ayrıca mülteci başvurularının değerlendirilmesi için 650 memurun daha işe alındığını belirtti.

Ancak bu yılın ilk ayında Almanya'da iltica başvurusu yapanların sayısı geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 126,7 oranında arttı ve toplam 141 bin 905 başvuru yapıldı. BAMF sözcüsü bu yüzden önümüzdeki aylarda bin yeni memurun daha işe alınacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2015, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39