banner15

Almanya'dan Rusya'ya 'G8' şartı

Alman bakan, Rusya'nın Ukrayna ve Suriye konusunda işbirliği yapması halinde yeniden G8 üyesi olabileceğini söyledi

Almanya'dan Rusya'ya 'G8' şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya, Rusya’nın yeniden G-8’e katılmasını tartışıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Rusya’nın yeniden birliğe katılması için Suriye ve Ukrayna’daki politikalarını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Bild am Sonntag gazetesine bir demeç veren Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna ve Suriye krizinde batı devletler ile işbirliği yaptığı takdirde G-7’nin G-8’e dönüşebileceğini ifade etti.

Steinmeier, "Ukrayna'da çatışmalara çözüm bulabilsek ve eğer Rusya Suriye'deki çatışmaları çözmede bizimle çalışmaya devam ederse Batı ülkeleri Rusya ile ilişkilerini yeniden düzenleyecektir. Biz hiçbir zaman G8’ın kalıcı olarak G7 dönüşmesini arzu etmedik" dedi.

Rusya 2014 yılı Mart ayından beri G8 ülkeleri toplantısına katılmıyor. Bu ilişki Ukrayna krizinden dolayı Moskova ile Batı devletleri arasındaki ilişkilerin bozulması üzerine kesilmişti. G7 İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada, ABD, Fransa ve Japonya’dan oluşuyor. Grup, ana hedefinin küresel siyasi ve toplumsal sorunlara çözüm arama olduğunu iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 15:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35