Ambargo, Gazze'de kurban derilerini zayi etti

Gazzeliler, işlenemeyen ve ihraç edilemeyen kurban derilerini toprağa gömmek zorunda kaldı

Ambargo, Gazze'de kurban derilerini zayi etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gazze'de ambargo dolayısıyla işlenemeyen kurban derilerinin yüzde 90'ı toprağa gömüldü.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazze'deki Filistin Hükümeti Tarım ve Ziraat Bakanlığı Pazarlama Müdürü Tahsin es-Saka, tonlarca derinin toprağa gömüldüğünü belirterek, "Gazze'de deri tabaklama işlemini yapabilmek için herhangi bir atölye ya da fabrika yok. Ablukadan önce derilerimizi, Batı Şeria ve İsrail'e ihraç ediyorduk" dedi.

Saka, İsrail'in uyguladığı ambargo sebebiyle Kurban Bayramı'nda elde edilen derilerden geçen yıllardaki gibi istifade etme imkanı bulunmadığını, bu nedenle derilerin yüzde 90'ının toprağa gömüldüğünü söyledi.

Gazze dışına ihracatın durdurduğunu hatırlatan Saka, "Kurban derilerini Mısır'a, sınır kapıları ve tüneller aracılığıyla geçiriyorduk. Gönderilen deriler bölge halkı için hem kazanç kapısıydı hem de o derilerden ayakkabı ve çanta imal edilip piyasaya sürülüyordu. Kurban derileri ekonomimizin canlanmasına yardımcı olan faktördü" diye konuştu.

Gazze'deki bir ayakkabı şirketinin sahibi Ömer Habbub da  Gazze'deki ablukanın ekonomik anlamda hayatın birçok alanını etkilediğini vurgulayarak, kurban kesme oranının oldukça yüksek olduğu Gazze'de, imkansızlıklar sebebiyle deri tabaklama işlemlerinin yapılamadığını kaydetti.

Mısır ordusunun güvenlik gerekçesiyle yıktığı tünellerden ihraç edilen derilerden her yıl bölge halkının önemli gelir elde ettiğini dile getiren Habbub, "Kurban bayramında halkın az da olsa ihtiyaçlarını karşılaması için bir fırsatı vardı, bu yıl o da ellerinden alındı" ifadesini kullandı.

Kurban Bayramı'nda Gazze'de 10 bin büyükbaş ve 40 bin civarında da küçükbaş hayvanın kesildiği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39