Arafat'ın zehirlenmesiyle ilgili yeni açıklama

Arafat'ın vücudunda zehire rastlandığını duyuran İsviçreli bilim adamları, "Polonyum, kazara alınacak bir şey değil" açıklamasında bulundu

Arafat'ın zehirlenmesiyle ilgili yeni açıklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsviçreli bilim adamları, Filistin'in eski Devlet Başkanı Yasir Arafat'ın cesedinde ve eşyasında tespit edilen polonyum maddesinin, "kazara alınacak bir madde olmadığına" işaret etti.

İsviçre'nin Lozan kentindeki laboratuvarda Arafat'ın cesedini, ölümünden günler önce giydiği kıyafetleri ve çantayı inceleyen bilim adamları, "Bir polonyum kaynağının kazara ya da isteyerek yutulamayacağını, bunun tabiatta bu şekilde bulunan bir madde olmadığını" bildirdi.

Laboratuvar müdürü Patrice Mangin, ancak Arafat'ı neyin öldürdüğünü kesin olarak söyleyemeyeceklerini de vurguladı.

Araştırmaya katılan uzmanlardan Francoi Bochud da polonyumu elde etmenin izne tabi olduğunu ve sıvı halinin yiyeceğe ve içeceğe karıştırılması durumunda aşağı yukarı bir ay içinde ölümcül sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Yasir Arafat'ın eşi Süha Arafat da "polonyuma yalnızca nükleer kapasitesi olan ülkelerin erişebileceğini" ileri sürmüş, Filistin liderliğine adaletin peşine düşmeleri çağrısında bulunmuştu.

Yasir Arafat, rahatsızlandıktan bir ay kadar sonra getirildiği Paris'teki askeri hastanede 11 Kasım 2004'te hayatını kaybetmiş, Süha Arafat incelenmesi için Lozan'daki laboratuvara eşine ait kıyafetleri göndermişti. Kıyafetlerde yüksek oranda radyoaktif polonyum maddesine rastlanması üzerine Arafat'ın suikast sonucu öldürüldüğü yönündeki şüpheler artmış ve Fransa'da görülen davada, savcının talebi üzerine Arafat'ın mezarının açılmasına karar verilmişti. Yapılan incelemelerde, Arafat'ın cesedinde ve mezarındaki toprakta da radyoaktif polonyum elementine rastladığı bildirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 17:43
banner53
YORUM EKLE

banner39