Arnavutluk, Kosova-Sırbistan görüşmelerinden umutlu

Arnavutluk Başbakanı Berişa, Kosova ile Sırbistan arasındaki görüşmelerde uzlaşmaya varılacağı kanaatinde olduğunu dile getirdi

Arnavutluk, Kosova-Sırbistan görüşmelerinden umutlu

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Sırbistan ve Kosova arasında, Brüksel'de devam eden görüşmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, "iki ülkenin anlaşmasının tüm Balkanlar için önemli olduğunu" belirtti.

Berişa, gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği (AB) arabuluculuğunda Brüksel'de, "Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç ile Kosova Başbakanı Haşim Taçi liderliğinde sürdürülen görüşmelerde uzlaşmaya varılacağı kanaatinde olduğunu" söyledi.

"Kosova ile Sırbistan'ın anlaşması tüm Balkanlar için önemli" diyen Berişa, iki ülke arasında uzlaşma olması halinde, bunun Balkan ülkelerinin AB'ye entegrasyonuna hız katacağını ifade etti.

ARNAVUTLUK'TAN DESTEK

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da Arnavutluk'un, Avrupa Parlamentosu'nun (AP) "2012 Kosova Raporu"nu desteklediği bildirildi.
Bağımsız ve egemen bir ülke olan Kosova'nın, bölgede güvenlik ve istikrara katkıda bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada ayrıca, Kosova vatandaşlarına vize serbestliği uygulamasının bir an önce başlatılması gerektiği vurgulandı.

SIRBİSTAN VE KOSOVA ARASINDAKİ SORUN

AB, üyelik müzakerelerine başlayabilmeleri için her iki ülkeden ilişkilerini normalleştirmesini isterken, görüşmeler Kosova'daki Sırp azınlığın geleceğinde düğümleniyor.

Sırbistan, tanımadığı Kosova yönetiminden Sırp azınlığa tam otonomi talep ediyor. Kosova ise bu talebe, ülkenin bölünmesine neden olacağı endişesiyle karşı çıkıyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39