Avustralya Endonezya'yı dinlemede yardım etmiş

Endonezya, dinlemelerdeki rolü nedeniyle Avustralya'nın Cakarta Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

Avustralya Endonezya'yı dinlemede yardım etmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Endonezya hükümeti, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) küresel dinleme faaliyetleri sırasında Avustralya'nın Cakarta Büyükelçiliği'ni merkez olarak kullandığı iddiaları üzerine Avustralya Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

Alman ''Der Spiegel'' dergisinin yayınladığı habere göre, Avustralya'nın sadece Cakarta'da değil Bangkok, Hanoi, Beijing  büyükelçiliklerinin yanısıra Doğu Timor,  Kuala Lumpur, Papua Yeni Gine'deki yüksek komiserliklerini dinleme faaliyetlerinde merkez olarak kullandığı ileri sürüldü.

Haberin ardından Endonezya hükümeti, Avustralya'nın Cakarta Büyükçelçisi Greg Moriarty'ı iddiaları sormak üzere Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Budi Bowoleksono ile görüşen Büyükelçi Moriarty, toplantıyla ilgili hükümetini bilgilendirmek için Avustralya'ya gideceğini kaydetti.

Avustralya'daki bir konferansa katılan Endonezya Dışişleri Bakanı Marty Natalegawa ise gazetecilere yaptığı açıklamada, iddiaların kaygı verici ve kabul edilemez olduğunu ifade ederek,  bu tür dinlemelerin ilişkilere zarar verdiğini belirtti. 

Der Spiegel'deki haberin yayınlanmasının ardından dinleme skandalında adı geçen ülkeler ABD'den iddialar hakkında halen açıklama bekliyor.

Bu arada Malezya İçişleri Bakanı Ahmad Zahid Hamidi  ise başkent Kuale Lumpur'daki ABD Büyükelçiliği'nin dinleme faaliyetleri kapsamında kullanılıp kullanılmadığı konusunu araştıracaklarını kaydetti.

İngiliz Guardian gazetesi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın 35 dünya liderinin telefon konuşmalarını izlediğini bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 11:38
banner53
YORUM EKLE

banner39