Azem Haydari doğumunun 50. yılında anıldı

Arnavutluk'ta 12 Eylül 1998'de öldürülen Haydari, "Ulusal Bayrak" nişanıyla onurlandırıldı

Azem Haydari doğumunun 50. yılında anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arnavutluk'ta 90'lı yıllarda yönetime karşı başlatılan hareketin liderliğini yapan Azem Haydari, doğumunun 50. yıl dönümünde farklı etkinliklerle anıldı.

Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Meclis Başkanı Yozefina Topalli ve Başbakan Sali Berişa'nın katılımıyla yapılan törende Cumhurbaşkanı Nişani, 12 Eylül 1998'de öldürülen Haydari'yi "Ulusal Bayrak" nişanıyla onurlandırdı.

Ülkedeki en prestijli ödüllerden olan "Ulusal Bayrak" nişanı, Haydari'nin eşi Fatmira Haydari'ye takdim edildi.
Törende konuşan Cumhurbaşkanı Buyar Nişani, Azem Haydari'yi "tarihi anlatmayan, tarihi yazmayan, ancak tarihi yapan bir kişilik" olarak niteledi.

Azem Haydari liderliğindeki ilk öğrenci hareketinin başladığı yer olan başkent Tiran'daki Üniversiteliler Kenti Sokağı'nda da anma töreni düzenlendi.

Buradaki törende konuşan Başbakan Sali Berişa da bu etkinlikle Arnavutların özgürlük tarihindeki en önemli kişilerden biri olan Haydari'yi onurlandırdıklarını söyledi. "Haydari gibi kişilerin isimleri, tarihin sayfalarında altın harflerle yazılı" diyen Berişa, Haydari'nin her adımında demokrasi değerlerini savunan bir kişi olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2013, 13:07
banner53
YORUM EKLE

banner39