Azerbaycan, ilk hacı adaylarını uğurladı

Azerbaycan'dan kutsal topraklara gitmeye hazırlanan hacı adayları, Haydar Aliyev Havaalanı'ndan dualarla uğurlandı.

Azerbaycan, ilk hacı adaylarını uğurladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycanlı hacı adaylarının ilk kafilesi kutsal topraklara yolcu edildi. Bakü'den kutsal topraklara gitmeye hazırlanan hacı adayları, Haydar Aliyev Havaalanı'ndan dualarla uğurlandı. Hacı adaylarını yolcu etmek için akraba ve yakınlarının yanı sıra, Kafkas Müslümanları İdaresi Başkan Yardımcı Salman Musayev ve Suudi Arabistan'ın Bakü büyükelçisi Mesaad İbrahim Al-Sulaim de havaalanına geldi.

Yaklaşık 250 kişilik ilk kafiledeki hacılarla tek tek görüşen Büyükelçi Al-Sulaim, onlar için Arabistan'da her türlü olanakların sağlandığını ve rahat bir şekilde ibadetlerini yapacaklarını ümit ettiğini kaydetti.

Büyükelçi Al-Sulaim, AA'ya yaptığı açıklamada, Azerbaycanlı ilk kafileyi bizzat uğurlamak için havaalanına geldiğini, Suudi Arabistan kralının, hacıların ibadetlerini rahat bir şekilde gerçekleştirmesi için Hac Bakanlığına talimat verdiğini ve bu yılki ziyaretin de sorunsuz tamamlanması için her türlü önlemin alındığını bildirdi.

Salman Musayev ise Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin bu yıl hacı adaylarının vize alması için kolaylık sağlandığını ve bu yıl 3 bin 500 Azerbaycan vatandaşının Hacca gideceğini, bunlardan yaklaşık yüzde 70'nin ilk kez Hacı olacağını belirtti. Azerbaycan kafilesiyle 8 doktor da göndereceklerini bildiren Musayev, hacı adaylarına gerektiği takdirde tıbbi ilkyardımda bulunulacağını kaydetti.

Bu yıl başvuru sayının çok olduğunu bildiren Musayev, Suudi Arabistan'ın Mekke ve Medine'de yapılan tamirat işleri nedeniyle kotayı düşürdüğünü söyleyerek, gelecek yıl daha fazla kişiyi kutsal topraklara götüreceklerini ifade etti.

Kafkas Müslümanları İdaresi (KMİ) tarafından gerçekleştirilen hac organizasyonu kapsamında bu yıl 3 bin 500 hacı adayının 200 ile 265 kişilik kafilelerle 14 uçak seferi ile kutsal topraklara götürüleceği belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39