Bahreyn'de bin adet molotof ele geçirildi

Bahreyn hükümeti binden fazla molotof kokteylini ele geçirdiğini açıkladı. Muhalif Vifak Hareketi, 'rejim komplolar üretyor' dedi

Bahreyn'de bin adet molotof ele geçirildi

Bahreyn İçişleri Bakanlığı, 4 günden bu yana sürdürülen operasyonlarda kullanıma hazır binden fazla molotof kokteyli ele geçirildiğini açıkladı.

Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Hayatın tabii seyrini etkilemek, ülkenin menfaatlerine ve güvenlik güçlerine zarar vermek isteyen 'teröristlerin' planları altüst edildi" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 4 gün boyunca alınan yoğun güvenlik önlemleri çerçevesinde binden fazla molotof kokteylinin ele geçirildiği belirtildi.

Ülkede pazar günü gerçekleştirilen Formula-1 yarışları için alınan yoğun güvenlik önlemlerine değinilen açıklamada, yarışmanın güvenliği için 8 bin güvenlik görevlisinin çalıştığı kaydedildi.

Öte yandan ülkedeki ana muhalefet grubu Vifak Hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "rejimin demokratik dönüşümü gerçekleştirmekten kaçınmak için yeni komplolar ürettiği" öne sürüldü.

Açıklamada, "İddiaları doğrulayacak hiçbir delil yok. Ne bir silah kullanımı ne de darbe operasyonları. Bahreyn bayraklarından başka bir şeyi olmayan, özgürlük, demokrasi ve adalet diye seslenen barışçıl gruplar var. Buna karşılık da resmi terör, baskı ve her geçen gün artan güvenlik operasyonları sürüyor" denildi.

Hareketten daha önce yapılan açıklamada, hükümetin Formula 1 yarışı için aldığı güvenlik önlemleri çerçevesinde, muhaliflere yönelik gözaltı operasyonları başlattığı ileri  sürülmüştü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktörü Sarah Leah Whitson da hükümetin, Formula 1 yarışları öncesinde muhaliflere baskılarını artırdığını doğrulayarak, "Hükümetin başlattığı gözaltı operasyonları, aktivistleri yarışın düzenleneceği bölgelerden uzak tutma amacıyla yapılıyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bahreyn'de 2 yıldır süren olaylarda 60'dan fazla kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39