banner39

Ban Ki-mun'dan Kuzey Kore'ye kınama

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesi yaptığını ileri sürmesinin ardından Japonya ve ABD'nin ortak çağrısıyla BM Güvenlik Konseyi (BMGK) acil toplandı.

Dünya 06.01.2016, 21:20 06.01.2016, 21:20
Ban Ki-mun'dan Kuzey Kore'ye kınama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, hidrojen bombası denemesi yaptığını ileri süren Kuzey Kore'yi kınadığını bildirerek denemenin "derin rahatsızlık" verdiğini belirtti. Deneme nedeniyle Japonya ve ABD'nin ortak çağrısıyla BM Güvenlik Konseyi (BMGK) acil toplandı.

BM Genel Sekreteri Ban, BM'de düzenlediği basın toplantısında Kuzey Kore'nin açıkladığı yeraltı nükleer denemeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, nükleer denemeden "derin rahatsızlık" duyduklarını bildiren Genel Sekreter, uluslararası toplumun bu tür test faaliyetlerinin durdurulması için birlikte yaptığı çağrılara rağmen yeni bir denemenin BMGK kararlarının ihlali olduğunu ifade etti.

Ban, "Bu eylem, bölgesel güvenliği son derece istikrarsızlaştırıyor ve uluslararası silahsızlanma çabalarını baltalıyor. Tümden kınıyorum" dedi.

BM GÜVRNLİK KONSEYİ ACİL TOPLANDI

Kuzey Kore'nin yeraltında yaptığı en son nükleer denemesi nedeniyle BMGK acil olarak toplandı. 

Japonya'nın BM Daimi Temsilcisi Motohide Yoshikawa gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile birlikte BM Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdıklarını bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?