banner39

Ban Ki-mun'dan sığınmacılar için çağrı

BM Genel Sekreteri Ban, bazı Avrupa ülkelerinin sınırlarını sığınmacılara kapatmasından endişe duyduğunu bildirdi.

Dünya 22.09.2015, 01:41 22.09.2015, 01:41
Ban Ki-mun'dan sığınmacılar için çağrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, bazı Avrupa ülkelerinin sınırlarını sığınmacılara kapatmasından endişe duyduğunu belirterek, tüm Avrupalı yöneticilerden liderlik sergilemelerini ve sığınmacılara şefkat göstermelerini istedi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Ban, Avrupa'ya doğru hareket eden göçmen ve sığınmacıların giderek kötüleşen koşulları nedeniyle derin endişe duyduğunu kaydetti.

Sığınmacıların birçoğunun işkence, savaş ve insan hakları ihlallerinden kaçtıklarını bildiren Ban, Avrupa ülkelerine uluslararası yükümlülüklerine uyma ve sığınmacıların iltica hakkına saygı gösterme çağrısı yaptı.

Bazı Avrupa ülkelerinin sığınmacılara sınırlarını kapatmasından ve uygulanan kötü muameleden derin endişe duyduğunu ifade eden Ban, tüm Avrupalı liderlerden sığınmacılara şefkatle yaklaşmalarını ve uluslararası yükümlülüklere uygun davranmalarını istedi.

Açıklamada, BM Genel Kurulu toplantıları çerçevesinde Genel Sekreter Ban'ın 30 Eylül'de göçmen ve sığınmacıların sorunlarına ilişkin özel toplantı yapacağını ve tüm üyeleri bu toplantıya davet ettiği belirtildi.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?