banner15

Ban Ki'den taraflara itidal çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban, İsrailli üç gencin öldürülmesini kınayarak taraflara itidal çağrısı yaptı.

Ban Ki'den taraflara itidal çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Batı Şeria'da İsrailli üç gencin öldürülmesini kınayarak taraflara itidal çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, sivillerin kasıtlı bir şekilde öldürülmesini hiçbir şeyin haklı kılamayacağını belirten Genel Sekreter, gençlerin ailelerine taziyelerini sunarak, İsrail ve Filistinli yetkililerin, sorumluların biran önce bulunması için birlikte çalışmalarını umduğunu kaydetti.

"Barış düşmanları tarafından gerçekleştirilen bu korkunç eylem"in toplumlar arasındaki güvensizlik ve ayrımı daha da derinleştireceğini ifade eden Ban, bunun gerçekleşmesine izin vermemek gerektiğinin altını çizerek, taraflara uluslararası hukuk çerçevesinde yükümlülüklerine bağlı kalarak gerginliği artıracak eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 12 Haziran'da kaybolan yerleşimcilerin cesetlerinin, El-Halil kenti yakınlarında bulunduğu belirtilmişti. İsrail yönetimi, Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan gençlerin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Filistin yönetimini sorumlu tutmuştu. 

İsrail Parlamentosu, bu kişilerin bulunması için orduya operasyon dahil, geniş yetkiler vermişti.  

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail askerlerinin 17 gündür sürdürdüğü operasyonlarda şu ana kadar eski bakan ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 589 Filistinliyi gözaltına aldığını açıklamıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 01:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48