banner39

Ban, Macaristan ve Suudi Arabistan'ı uyardı

BM Genel Sekreteri Ban, Macaristan'ı Suriyeli sığınmacılar, Suudi Arabistan'ı ise Yemen'deki çatışmalar dolayısıyla uyardı.

Dünya 27.09.2015, 09:48 27.09.2015, 10:51
Ban, Macaristan ve Suudi Arabistan'ı uyardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Macaristan'dan Suriyeli sığınmacılara insan hakları ve onurlarını gözeterek muamele etmelerini istedi.

Genel Sekreter Ban, BM Genel Kurulu çalışmaları için New York'ta bulunan liderlerle görüşüyor. Ban'ın, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ile BM'deki görüşmesinde Suriyeli sığınmacı sorunu gündeme geldi.

 Macaristan'ın Avrupa'ya doğru ilerleyen göçmen ve sığınmacı sayısındaki artış nedeniyle karşı karşıya olduğu sorunların farkında olduğunu belirten Ban, sığınmacılara insan hakları ve onuru çerçevesinde muamele edilmesinin önemini vurguladı.

Genel Sekreter Ban'ın, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr ile görüşmesinde ise Yemen'deki çatışmalar öne çıktı.

Suriye, Yemen ve bölgedeki terör tehdidinin ele alındığı görüşmede Ban, Yemen sorununa askeri çözüm bulunamayacağı yönündeki görüşlerini tekrarlayarak, Yemen'de hemen ateşkese gidilip, bölgeye insani yardımın artırılmasını istedi.

Ban, Mina'daki izdiham nedeniyle de Suudi Arabistan'a taziye dileklerini sundu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?