banner39

Ban: Musul'daki gelişmelerden endişe duyuyoruz

BM Genel Sekreteri Ban, Irak'ta gerçekleştirilen saldırıları kınayarak, Musul'daki gelişmeler nedeniyle büyük endişe duyduğunu bildirdi.

Dünya 10.06.2014, 21:52 10.06.2014, 21:52
Ban: Musul'daki gelişmelerden endişe duyuyoruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Irak'ta gerçekleştirilen terörist saldırıları kınayarak, Musul'daki gelişmeler nedeniyle büyük endişe duyduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'da kontrolü ele geçirmesinin ardından yaşanan gelişmelere ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter'in Anbar, Bağdat, Diyala, Ninova ve Selahaddin bölgelerinde düzenlediği terörist saldırıları kınadığını, Irak hükümeti ve hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini sunduğunu söyledi.

Musul'da güvenlik koşullarının ciddi bir şekilde kötüleşmesinden ve binlerce sivilin göç etmek zorunda kalmasından Ban'ın büyük endişe duyduğunu aktaran Dujarric, Genel Sekreter'in Irak'taki tüm siyasi liderlere ülkenin karşı karşıya olduğu tehditlere karşı birlik olma çağrısı yaptığını vurguladı.

Ban'ın Ninova'da güvenliğin yeniden sağlanması ve insani yardım ulaştırılması için Irak hükümeti ve bölgesel Kürt yönetimine iş birliğine gitme talebinde bulunduğunu ifade eden Dujarric, BM Irak Misyonu'nun (UNAMI) buna destek vermeye hazır olduğunu dile getirdi.

YAPTIRIM ÇAĞRISI

Dujarric, IŞİD'e karşı BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı varlık dondurma, silah ambargosu ve yöneticilerine seyahat yasağı yaptırımlarını da hatırlatarak, Genel Sekreter Ban'ın tüm BM üyesi ülkelerden bu yaptırımları uygulamalarını istediğini söyledi.

Musul kentinde cuma günü başlayan ve aralıksız devam eden çatışmaların şiddetlenmesi ve özellikle stratejik bölgelerin IŞİD'in eline geçmesi nedeniyle halk bölgeyi terk etmeye başlamıştı.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?