banner39

Ban: Suriye'de çözüm bir kişiye bağlanamaz

BM Genel Sekreteri Ban, Beşar Esad'ın geleceği hakkında, "Tüm Suriye krizini ve bunun çözümünü bir kişinin kaderine bağlamak kabul edilemez" dedi.

Dünya 16.12.2015, 22:23 17.12.2015, 07:31
Ban: Suriye'de çözüm bir kişiye bağlanamaz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'deki krizin çözümüne ilişkin tüm sürecin Beşar Esad'ın konumuna bağlanmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Genel Sekreter Ban, 2015 yılını ve güncel konuları değerlendirmek için geleneksel yıl sonu basın toplantısı düzenledi.

Ban Ki-mun, gazetecilerin sorusu üzerine, Beşar Esad'ın geleceğine ilişkin kararı Suriye halkının vermesi gerektiğini belirterek, "Tüm Suriye krizini ve bunun çözümünü bir kişinin kaderine bağlamak kabul edilemez" dedi.

Suriye'ye çözüm bulunması için başlatılan Viyana sürecine değinen Ban, "Uluslararası Suriye Destek Grubu 18 Aralık Cuma günü New York'ta toplanacak. Suriye Ortadoğu ve tüm dünya için kanayan yara. Ülke genelinde ocak ayında başlayacak bir ateşkes ve siyasi geçiş süreci için diplomatik müzakere sürecini sağlamak amacıyla çalışıyoruz" dedi.

Bu meseleyi konunun taraflarına bıraktığını dile getiren Ban, Esad'ın geçiş sürecinde belirli bir süre için rol alması konusunda da ülkeler arasında farklı görüşler olduğunu belirtti.

Toplantıda, çözüm bulunamayan çatışmalar, felaketler nedeniyle insanların göç etmek zorunda kaldığını ve bunun insani krizleri doğurduğunu vurgulayan Ban, BM'nin insani yardım çalışmaları için gelecek yıl 20 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu, bunun 10 yıl önceki rakamın 5 katı olduğunu kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?