banner39

Ban: Yemen gözlerimizin önünde çöküyor

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen'in uluslararası toplumun gözü önünde çöküşe doğru ilerlediğini kaydederek "Biz burada durup seyredemeyiz" dedi.

Dünya 12.02.2015, 23:49 13.02.2015, 09:14
Ban: Yemen gözlerimizin önünde çöküyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin Yemen'deki kriz dolayısıyla yaptığı toplantıda konuşan Genel Sekreter Ban, Yemen'in çok sayıda sorunla karşı karşıya olduğunu kaydederek, bir dizi önlem alınmasını istedi.

Yemen'de siyasi geçiş sürecine herkesin destek vermesi gerektiğini belirten Ban, "Açıkça ifade edeyim ki Yemen gözlerimizin önünde çöküyor. Biz burada durup seyredemeyiz. Ülkenin güneyinde giderek artan şekilde ayrılık temayülü var. İnsani durum çok kötü" diye konuştu.

Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütünün yaygın bir şekilde şiddet eylemi gerçekleştirdiğini, Husilerle çatışmaların arttığını vurgulayan Ban, "Bu gelişmeler bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor. BM Şartı altındaki uluslararası yükümlülüklerimiz gereği, Yemen'i uçurumun kenarından alarak siyasi sürece geri döndürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" dedi.

Yemen'deki taraflara da seslenen Ban, daha önce üzerinde anlaşmaya varılan yol haritalarına uyulmasını, gösteri ve ifade özgürlüğüne saygı gösterilmesini ve uluslararası insancıl hukuka riayet edilmesini istedi.

16 MİLYON KİŞİ YARDIMA MUHTAÇ

Ban, Yemen nüfusunun yüzde 61'ine karşılık gelen 16 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu da dikkat çektiği konuşmasında, BM üyesi ülkelerden Yemen'e insani yardımda bulunma çağrısında bulundu.

Toplantıya video konferans yöntemiyle bağlanan BM Yemen Özel Temsilcisi Cemal bin Ömer de, Yemen'in çok hassas bir dönemden geçtiğini ifade ederek, "Yemen yol ayrımında. Ülke ya iç savaş ve bölünme yönüne ya da siyasi çözüm yönüne ilerleyecek" dedi.

Bin Ömer, ülkede siyasi çözüm bulunamaması durumunda ise gelecek günlerde yerel para birimi riyalin değerinde büyük kayıplar olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?