banner39

Ban'dan, Filistin hükümetine destek

BM Genel Sekreteri Ban, Filistin'de uzlaşı hükümeti kurulmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Dünya 04.06.2014, 00:19 04.06.2014, 00:19
Ban'dan, Filistin hükümetine destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin'de uzlaşı hükümeti kurulmasını, İsrail'in tanınacağı ve şiddetten uzak durulacağı teminatları zemininde memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter'in, Filistin tarafından kamuoyuna yapılan açıklamalar ve BM'de verilen teminatlar ışığında Filistin'deki gelişmelerden memnun olduğu kaydedilerek, BM'nin Filistin'in birliğinin sağlanmasını desteklediği belirtildi.

Ban'ın, Başkan Mahmud Abbas'ın yaptığı açıklamaları ve İsrail'le müzakerelerden Filistin Kurtuluş Örgütü'nün sorumlu olacağı beyanını not ettiğini bildiren açıklamada, iki devletli çözüm için ilerleme sağlanmasının umulduğu vurgulandı.

BM'nin uzlaşı hükümetine, Batı Şeria ile Gazze'nin yeniden birleştirilmesi, Gazze halkının ekonomik, insani, güvenlik ve sosyal sıkıntılarının çözülmesi konularında desteğe hazır olduğunun vurgulandığı açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, uluslararası toplum ve bölge ülkelerinden, Filistin ekonomisi ile İsrail-Filistin müzakerelerine yapıcı katkı sağlamalarını beklediği belirtildi.

 

 

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?