Barzani'den petrol açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Barzani, "Petrol sorunu, bizimle Bağdat arasındadır. Bunu, anayasal sınırlar içerisinde kalarak çözeceğiz" dedi.

Barzani'den petrol açıklaması

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, petrol ihracına Türkiye, ABD ve diğer komşu ülkelerin destek verdiğini söyledi. Barzani, "Petrol sorunu, bizimle Bağdat arasındadır. Bunu, anayasal sınırlar içerisinde kalarak çözeceğiz" dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki petrol anlaşmazlığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Bağdat hükümetiyle yaşanan sorunların bir benzerinin 2005 yılında yaşandığını hatırlatan Barzani, "O dönem Kürt parlamenterler, yeni anayasa yazılırken 5 ay boyunca Bağdat'ta kalarak çalışmalara katıldılar. Bağdat ile petrol ve bütçe konusunda yaşadığımız sorun birkaç gün içerisinde çözülecek bir mesele değildir" şeklinde konuştu.

Bölgedeki petrolün ucuz satıldığı iddialarını da reddeden Barzani, "Kürdistan petrolünün tek katresini, dünyadaki fiyat standardının altında satmıyoruz" dedi.

Yeni hükümet çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Neçirvan Barzani, özellikle bakanlıkların paylaşımı konusunda partilerin anlaşamadıklarını söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) olarak tekliflerini Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran'a ilettiklerini aktaran Barzani, koalisyon hükümeti için diğer partilerle de temasa geçeceklerini ifade etti.

 

Kaynak: Ajanslar

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 19:29
banner53
YORUM EKLE

banner39