banner39

Başörtüsü yasağına tepkiler sürüyor

Tataristan'ın "Irkçılık teşkilatı", bölge savcısına mektup göndererek başörtüsü yasağı konusunda önlem alınmasını talep etti.

Dünya 05.03.2011, 10:58 05.03.2011, 10:58
Başörtüsü yasağına tepkiler sürüyor

İbrahim Ali-Dünya Bülteni / Bakü

Tataristan'ın "Irkçılık karşıtı" teşkilatı, bölge savcısı Kafil Amirov'a mektup göndererek başörtüsü yasağı konusunda önlem alınmasını talep etti.

Rus basınında çıkan haberlere göre Müslümanlar, Tataristan'ın Novovşeşmin ilçesinde okullarda ve kamu kurumlarında başörtüsünü yasaklayan vali Vayeçeslav Kozlov'un bu kararıyla "görevi kötüye kullanma ve temel insan hak ve özgürlüklerini ihlal" olduğunu savundu. İddiaya göre Kozlov bununla da yetinmeyerek Müslüman gençlerin camiye gitmelerinden rahatsız olduğunu beyan etmiş ve camilerdeki derslerin kaldırılmasını talep etmişti.

Mektubu yazanlar, valinin bu ve benzeri açıklamalardan dolayı Rusya Anayasa'sının ilgili maddelerini ihlal ettiğini ve milli sorun çıkarmak için özel bir çaba sarfettiğini yazdı. Savcılık dışında Kozlov'un kendisine de bir mektup yazılarak Kozlov'un bir an önce istifa etmesi gerektiği ve tepkilerin önlenmesinin önemi vurgulandı.

Hatırlanacağı üzere bu gibi iddialar devlet yetkilileri tarafından tekzip edilmiş ve yazılanların gerçeği yansıtmadığı öne sürülmüştü. Bunun yanı sıra bölgenin cami imamlarından da bazıları Kozlov'u destekleyerek onun bu gibi yasaklar konusunda talimatının bulunmadığı iddia edilmişti. Uzmanların görüşüne göre Tataristan'da başörtüsü yasağının uygulanması ve dindarlar üzerinde baskının artırılması durumunda, Tataristan bölgedeki direniş merkezinden birisine çevrilecek.

Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?