BDP'liler Erbil'de de açlık grevi başlattı

BDP Erbil Temsilciliği, Türkiye'nin Suriye sınırına örülmesi planlanan güvenlik duvarı çalışmalarını protesto için bir günlük açlık grevi eylemi başlattı

BDP'liler Erbil'de de açlık grevi başlattı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Erbil Temsilciliği,Türkiye'nin Suriye sınırına örülmesi planlanan güvenlik duvarı çalışmalarını protesto için bir günlük açlık grevi eylemi başlattı. 

BDP Erbil Bürosu Sözcüsü Şilan Emmioğlu, temsilcilik binasında düzenlediği basın toplantısında, açlık grevi yapan Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'a destek için bir günlük açlık grevi eylemi başlattıklarını söyledi.

Parti yönetiminden 14 kişi olarak başlattıkları eylemin sembolik olduğunu ifade eden Emmioğlu, Kürtlerin, eski Kürtler olmadığını belirterek, "Kürtler, şimdi 4 parçada mücadele ediyor. Zamanında aramızda duvarlar ördüler. Ancak biz biliyoruz ki Kürtlerin arasında duvarlar olamaz. Çünkü duvarlar olduğu sürece Kürtler arasında birlik sağlanamaz" dedi. 

BDP Erbil Sorumlusu Cemal Coşkun ise Türkiye-Suriye sınırında örülmek istenen duvara karşı olduklarını ifade ederek, "Kürtler, aydınıyla, siyasetçisiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla bu duvara karşı olmalı, tepkilerini göstermelidir. Duvara karşı, sesimizi, tepkimizi birleştirelim. Kürdistan yönetimine de çağrıda bulunuyoruz. Siz de sesinizi yükseltin. Çünkü bugün Rojava'nın (Suriye'nin kuzeyi) başına ne geldiyse dün Kürdistan'ın başına gelmişti" diye konuştu. 

Bazı güçlerin Kürtlerin hayrına olacak çalışmaları istemediğini savunan Coşkun, şunları söyledi:

"Kürt Ulusal Kongresi'nde görüldü ki Kürtlerin iyiliğini istemeyenler var. Bunlar vatanımızı dört parçaya ayırdıkları gibi kalplerimizi de ruhlarımızı da dört parça yapmak istiyorlar. Buna müsaade etmeyelim. 21. yüzyıl Kürtler için önemli fırsatlar doğurmuştur. Kürtler, bu fırsatları iyi değerlendirmeli."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39