Belarus, AB yetkililerine yönelik yaptırım listesini genişletiyor

Belarus Dışişleri Bakanı Makey, Minsk'in AB'nin üçüncü yaptırım paketine karşılık olarak Belarus'a ve Rusya-Belarus Birlik Devleti'ne giremeyecek kişilerin listesini genişlettiğini bildirdi.

Belarus, AB yetkililerine yönelik yaptırım listesini genişletiyor

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Minsk'in Avrupa Birliği'nin (AB) Belarus'tan 29 şahsın ve 7 kuruluşun girdiği üçüncü yaptırım paketine karşılık olarak Belarus'a ve Rusya-Belarus Birlik Devleti’ne giremeyecek kişilerin listesini genişlettiğini söyledi.

Makey, yaptığı açıklamada “Sözüm ona üçüncü kısıtlayıcı önlemler paketinin tamamını dikkatlice inceledik ve doğal olarak bu paketle ilgili yanıtımızı önerdik. Kısıtlamalar, ilgili kişilerin listesinin genişletilmesini de içeriyor. Listenin Rusya ile aynı olması dikkate alındığında bu, AB ülkelerinden ek olarak bazı kişilerin Belarus ve Birlik Devleti’ne giremeyeceği anlamına geliyor” diyerek şöyle devam etti:

Belarustaki bir dizi siyasi vakfın faaliyetlerini sınırlandırmanın yanı sıra, yabancı elçiliklerin himayesi altında faaliyet gösterenler de dahil olmak üzere Belarus'taki ilgili siyasi kurumların ilgilendiği sözüm ona insani, eğitimsel, kültürel programların uygulanmasını gözden geçirme kararı alındı."

Aynı zamanda Minsk'in yaptırım politikasını ve mantığını kesinlikle kabul etmediğini, ancak 'ortakların' uyguladığı ‘dostça olmayan kısıtlayıcı önlemlere uygun’ yanıt vermek zorunda kaldığını söyleyen Makey, sözlerini şöyle sürdürdü:

AB daha önce Belarus ile ilgili 29 kişi ve 7 kuruluşu içeren üçüncü yaptırım listesini uygulamaya koymuştu. AB’li yetkililer aynı zamanda ülkedeki durum düzelmezse, birliğin Belarus'a yönelik yaptırımları daha da genişletmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: SPUTNIK

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2020, 02:07
banner53
YORUM EKLE

banner39