Berlin'de ırkçılığa karşı yürüyüş düzenlendi

NSU terör hücresinin ortaya çıkmasının ikinci yıl dönümünde Berlin’de yüzlerce kişi ırkçılığı protesto etti

Berlin'de ırkçılığa karşı yürüyüş düzenlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'da 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar gerçekleştiren ve banka soygunları yapan aşırı sağcı ‘’Nasyonalsosyalist Yeraltı’’ terör hücresinin ortaya çıkmasının 2. yıl dönümü vesilesiyle başkent Berlin’de düzenlenen yürüyüşle ırkçılık protesto edildi.

Berlin Emniyet Müdürlüğünün bulunduğu ‘’Platz der Luftbrücke’’ meydanında toplanan yüzlerce kişi, Federal Eyalet Temsilciler Meclisi’nin (Bundesrat) önünden kent merkezindeki Brandenburg Kapısı’na yürüdü.

Eyleme katılanların bazılarının, üzerinde NSU tarafından öldürülenlerin resimlerinin yer aldığı tişörtler giydiği yürüyüşte, Almanva ve İngilizce ''Irkçılık öldürür'',  ‘’Problemin adı ırkçılık’’ ve ''NSU tarafından öldürülenleri anıyoruz'' yazılı pankartlar taşındı.

Aralarında çok sayıda Türkün de yer aldığı eyleme katılan Sol Parti Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Hakan Taş, NSU terör örgütünün işlediği cinayetlerin ardından duyarlı Berlinlilerin bu eylemde hem öldürülenleri andıklarını hem de bu gibi olayların tekrarlanmamasını istediklerini belirtti.

NSU cinayetlerinin soruşturulmasında hala dosyalarda eksiklikler bulunduğuna dikkati çeken Taş, ‘’Yok edilen, imha edilen dosyalar var. Biz bütün olayın tam olarak aydınlatılmasını talep ediyoruz. Bir daha Almanya’da aşırı sağcı cinayetlerinin işlenmemesini bekliyoruz’’ ifadesini kullandı.

Cinayetleri işledikleri belirtilen NSU üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Bönhardt, 4 Kasım 2011'de Eisenach kentinde kundaklanan bir karavan içinde ölü bulundu. Mundlos ve Bönhardt'ın intihar ettikleri açıklanırken, olaydan 3 saat sonra, karavana 200 km uzaklıktaki Zwickau kentinde hücrenin sağ kalan tek üyesi Beate Zschaepe'nin, kaldıkları evi ateşe verip kaçtığı belirtildi.

Olaydan 4 gün sonra Jena'da polise teslim olan Zschaepe, Münih Eyalet Mahkemesi’nde yargılanıyor.

Böhnhart ve Mundlos öldürüldü mü?

Öte yandan Alman özel televizyon kanalı N24’de pazartesi günü gösterilecek olan bir belgeselde konuşan silah uzmanı Siegmund Mittag, Böhnhardt ve Mundlos’un intihar etmediklerini öne sürdü.

Mittag, bu iddiasına karavanda bulunan mermi kovanlarının sayısını kanıt olarak gösterirken, bunun yanı sıra henüz kime ait olduğu bilinmeyen bir DNA izinin rastlandığına işaret etti.

İpuçlarının ve şahitlerin verdiği ifadelerde, olay sırasında bir kişinin daha karavanda bulunması gerektiği ifade edildi.

Polisin, söz konusu DNA’nın daha önce Berlin ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde suç işleyen Litvanyalı bir kişiye ait olabileceğini tahmin ettiği kaydedildi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 17:39
banner53
YORUM EKLE

banner39