banner39

Beyaz Saray: Pakistan'a yardıma hazırız

Beyaz Saray, ihtiyaç olması halinde Afganistan ve Pakistan'da depremden etkilenenlere ilave yardıma hazır olduklarını bildirdi.

Dünya 26.10.2015, 23:26 26.10.2015, 23:26
Beyaz Saray: Pakistan'a yardıma hazırız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD yönetimi, Afganistan’da meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki depremin ardından, ihtiyaç olması halinde ilave yardım sunmaya hazır olduklarını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde, merkez üssü Afganistan’ın başkenti Kabil’in kuzeydoğusundaki Hindikuş Dağları'nda meydana gelen depreme ilişkin soruları yanıtladı.

Depremde hayatlarını kaybedenler için başsağlığı dileyen Earnest, "ABD yönetimi, Afganistan ve Pakistan’daki hükümetlerle iletişim içerisinde bulunuyor. İhtiyaç duyulması halinde ilave destek sağlamaya hazırız" ifadesini kullandı.

Earnest, ABD Kalkınma Ajansının (USAID) her iki ülkede depremden etkilenenlere yardım etmek için sahada bulunduğuna vurgu yaparak, acil durum sığınakları oluşturduklarını ve vatandaşlara yardım paketleri ulaştırdıkları bilgisini verdi.

Afganistan’da meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem sonucu Afganistan ve Pakistan'da ölenlerin sayısının 260’ı aştığı bildirilmişti. Depremin ayrıca Hindistan ve Tacikistan’dan da hissedildiği kaydedilmişti.

NETANYAHU’NUN 80 BİN KUDÜSLÜ'NÜN İKAMETGAHINI İPTAL KARARI

Earnest’a, ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, "Doğu Kudüs’ün bazı mahallelerinde yaşayan 80 bin Filistinlinin ikamet haklarının ellerinden alınması planı" da soruldu.

Bu plana ilişkin söz konusu haberleri görmediğini, ancak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ekibinin medyada yer alanları okuduğunu belirten Earnest, bunun "İsrail hükümetinin bilfiil düşündüğü bir politika olmadığının kendisine iletildiğini" dile getirdi. "Eğer öyleyse (düşünülen politikaysa) bizim için açıkçası kaygı veren bir şey olur" diye konuştu.

Earnest, provokatif eylemlerden kaçınmaları çağrısında bulundukları tarafların, sükuneti tesis edecek çalışmalar yapmalarını istedi.

İsrail'in Yediot Ahronot gazetesinde yer alan haberde, iki hafta önceki kabine toplantısında Başbakan Netanyahu'nun, ayrım duvarının Batı Şeria tarafında kalan, ancak Kudüs kimlikleri olduğu için şehre girip çıkabilen Doğu Kudüs'ün Şafat Mülteci Kampı ve Kefr Akab gibi mahallelerinde yaşayan 80 bin Filistinli'nin bu haklarını ellerinden almayı önerdiği belirtilmişti.

Haberde Netanyahu'nun, "Buralarda kanun uygulanamıyor. Onların ikamet haklarını iptal etme ihtimalini incelemeliyiz. Bu konunun tartışılması gerek" ifadelerine yer verilmişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?