banner39

Beyaz Saray'dan Yanukoviç'e 'güçlerini çek' çağrısı

Beyaz Saray, ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç'e, "güvenlik güçlerini Kiev kent merkezinden derhal geri çek" çağrısında bulundu.

Dünya 20.02.2014, 19:19 20.02.2014, 19:19
Beyaz Saray'dan Yanukoviç'e 'güçlerini çek' çağrısı

Beyaz Saray, Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'i, güvenlik güçlerini Kiev kent merkezinden derhal geri çekmeye ve barışçıl protesto hakkına saygı göstermeye çağırdı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, yaptığı yazılı açıklamada, "Ukrayna güvenlik güçlerinin, kendi halkına karşı otomatik silahlarla ateş açması görüntülerinden öfke duyduk. Devlet Başkanı Yanukoviç'i, güvenlik güçlerini Kiev kent merkezinden derhal geri çekmeye ve barışçıl protesto hakkına saygı göstermeye çağırıyoruz ve protestoculara da kendilerini barışçıl şekilde ifade etmeleri çağrısında bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

Ukrayna ordusunu, siyasi araçlarla çözülebilecek ve çözülmesi gereken bir ihtilafa müdahil olmamaya çağırdıklarını da kaydeden Carney, açıklamasında, "Güç kullanımı krizi çözmez. Şiddete son vermek ve Ukrayna halkının şikayetlerini ele alan ve gerilimi azaltan anlamlı diyalog başlatmak için net adımlar atılmalı" ifadesine yer verdi.

Carney, ABD'nin, şiddetten sorumlu olanlardan hesap sorulması ve Ukrayna halkına birleşik ve bağımsız bir Ukrayna'yı daha iyi bir gelecek yoluna yeniden oturtmak için yardımcı olunması amacıyla Avrupalı müttefikleriyle birlikte çalışacağını belirtti.

 

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?