banner15

Bir işgalin muhbiriydi, bugün öldü...

Irak'ın önemli siyasetçilerinden Ahmed Çelebi bugün geçirdiği kalp krizi sonucu öldü. ABD,ile sıkı ilişkileri Çelebi'nin 'Irak'ta kimyasal silah var' , El Kaide - Saddam ilişkisi gibi iddiaları ortaya atarak işgalin gerekçelerinden biri olmuştu

Bir işgalin muhbiriydi, bugün öldü...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Iraklı politikacı ve Irak Ulusal Kongre Partisi’nin kurucusu Ahmed Çelebi hayatını kaybetti. Çelebi’nni bugün sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu öldüğü açıklandı.

Çelebi, Saddam Hüseyin döneminde ABD tarafından muhatap alınan tek muhalif lider olarak biliniyordu. 2003 yılında ABD'ye Irak'ta kimyasal silah olduğu yönünde bilgi veren ve işgale zemin hazırlayan kişi de Çelebi idi.

Bu ihbarı yanlış çıktığı halde sonraki dönemde pişman olmadığını açıklamış ve işgali her zaman savunmuştu. Daha sonra ise ”İran’a casusluk” iddiaları sebebiyle ABD ile arası açılmıştı. Çelebi, 2005 – 2006 yıllarında Başbakanlık Yardımcısı olarak görev yaptı.

1945’te Ahmed Heme Reşid Çelebi, Amerika’da üniversite öğrenimi gördü. Ürdün’de Tetra Bankası’nın kurucusu olan Çelebi, 1990’lı yıllarda Saddam Hüseyin’i devirme girişimlerinin içinde yer almıştı.

Ahmed Çelebi, Amerika tarafından 2004’te Irak’ta kurulan Yönetim Konseyi’nin de üyesiydi. Çelebi'nin Londra ve Washington’da lobi şirketi vardı. Kimileri tarafından Irak Ulusal Kongresi’ni kendi kişisel çıkarları için kullanmakla eleştirilen Çelebi, “misyonunun Irak’ta Saddam’ın devrilmesiyle biteceğini” söylemişti (Alman Die Zeit gazetesi röpörtajı). Savaşın başlatılması için yıllarca lobi faaliyeti yapan Çelebi, ABD Kongresi’nin bir kanadından ve Pentagon’dan büyük destek görürken Irak'ta halk tarafından pek benimsenmiyordu.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 18:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35