banner15

Bir zamanlar Amerika'ya böyle göçtüler | FOTO

ABD vatandaşlarının yüzde 40'nın atasının ilk ayak bastığı New York'taki Ellis Adası'nda yüz yıl önce çekilen fotoğraflarda Kafkasyalılar, Afrikalılar ve Asyalıllar yerel kıyafetleriyle görünüyor

Bir zamanlar Amerika'ya böyle göçtüler | FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin göçmenlerden oluştuğu, kültürünün birçok kültürün karışımından meydana geldiği sık sık dillendirilir. Bu karışık toplumu oluşturan insanların çoğunun dedeleri ve babalarının geçtiği en önemli noktalardan biri Ellis Adası olarak bilinir.

ABD'nin New York Eyaletinde Hudson Nehri üzerinde yer alan Ellis Adası bir zamanlar, Avrupa, Asya ve Afrika'dan göç edenlerin ağırlandığı ilk duraktı. Ada 1892'den 1954 yılına kadar dünyanın farklı ülkelerinden milyonlarca göçmeni ağırladı. Burada ağırlanan göçmenler dünyanın dört bir yanından milletlerden oluşuyordu.

Ellis Adası'ndaki amatör fotoğrafçılık yapan Augustus Sherman, buradaki göçmenleri ülkelerinden ilk geldikleri anda, kendi geleneksel giysiyleriyle görüntülemişti. Sherman, 1892'den 1925 yılına kadar buraya gelen göçmenlerin fotoğraflarını çekmişti. Çekilen fotoğrafların çoğu 1907 yılında National Geographic dergisi tarafından basılmıştı. Fotoğraflar şu an New York Halk Kütüphanesi'nde bulunuyor.

Ellis Adası'nın 62 yıl boyunca 12 milyon göçmeni ağırladığı belirtiliyor. Amerikalıların yüzde 40'ının atalarını, Ellis adası üzerinden gelen göçmenler arasında bulabileceği tahmin ediliyor.

Ada, her ne kadar birçok göçmenin yeni vatanına geçişine ev sahipliği yapsa da geçmişinde ırkçılık ve ayrımcılığı hatırlatan anılarda barındırıyor. Özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında binlerce göçmen buradaki karışıklıklardan dolayı Doğu ve Güney Avrupa'ya geri gönderildi. Birçok insan bu süreçte ölümcül hastalığa yakalandı; çocuklar ebeveynsiz kaldı.

İşte Ellis Adası'na gelen göçmenlerden bazıları:

Kafkaslar'dan giden göçmenler....

Kafkas yerel kıyafetleriyle bir göçmen...

Yunanistan'dan askeri kıyafetle giden bir göçmen...

Hollanda'dan yerel kıyafetleriyle giden kadınlar...

Slovakya'dan giden bir grup kadın...

 

Almanya'dan giden bir göçmen..

Osmanlı topraklarından giden bir Arnavut...

Ellis Adası'na Cezayir'den giden bir Müslüman...

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 12:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35