banner39

banner35

Birleşmiş Milletler, Guterres'in Ukrayna tutumunu savundu

Birleşmiş Milletler, "Ukrayna'nın egemenliğine saygı duyulmalı" diyen Genel Sekreter Antonio Guterres'in tutumunu savundu ve açıklamalarının, yürüttüğü görevi aştığı iddialarını reddetti.

Dünya 24.02.2022, 06:56
Birleşmiş Milletler, Guterres'in Ukrayna tutumunu savundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Rusya Federasyonu'nun Donetsk ve Luhansk bölgelerinin sözde bağımsızlığını tanıma kararının Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal ettiğini ve BM ilkeleriyle çeliştiğini" söylemişti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, uluslararası örgütün New York'taki daimi merkezinde düzenlenen basın toplantısında, "Genel Sekreter'in sözlerinin çok açık olduğunu düşünüyorum. Görevi çerçevesinde hareket ettiğine inanmasaydı, söylediklerini söylemezdi" ifadesini kullandı.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vassily Nebizia, BM Genel Kurulu'nda üye ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında Guterres'in Ukrayna krizine yönelik tutumunu şiddetle eleştirmiş ve sorunu çözmek için "iyi niyetine" inanmadığını belirtmişti.

Nebizia, "Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri birkaç gündür doğu Ukrayna'da olup bitenler hakkında açıklamalar yapıyor ve söylediği her şey Birleşmiş Milletler Tüzüğü kapsamındaki göreviyle çelişiyor" ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?