BM Çin'deki insan hakları durumunu masaya yatırdı

BM İnsan Hakları Konseyi'nde Çin'deki insan hakları durumu görüşüldü

BM Çin'deki insan hakları durumunu masaya yatırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM İnsan Hakları Konseyi, Çin'deki insan hakları durumunu periyodik gözden geçirme çerçevesinde ele aldı.

Konsey'in BM Cenevre Ofisi'ndeki Çin oturumunun açılışında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Wu Hailong, Çin'in bazı konularda gerekli gelişimi sağlayamamasına rağmen, yoksulluğu azalttığını, yargısal reformlar ve etnik azınlıkların korunması konularında ilerleme kaydettiğini savundu.

Oturumda söz alan ülkelerin yetkilileri ise Çin'in kadın, engelli ve etnik azınlık haklarıyla ilgili iyileştirmeler yapması gerektiğini ifade ederek, ülkede ölüm cezası ve insan hakları savunucularının durumu ile ilgili yargısal reform yapılmasını talep ettiler.

Çin'deki ifade, dernek kurma ve toplanma özgürlüğü üzerindeki engellerin kaldırılmasını isteyen ülkeler, basın özgürlüğü ve internete erişim konularında da ilerleme sağlanması gerektiğini vurguladılar. 

Ülkeler, işkencenin önlenmesi ve yasal olmayan delillerin kullanılması konularında da yürürlükteki yasaların uygulanmadığına dikkati çektiler.

Oturumda, insan hakları grupları ve ise Çin'de insan hakları aktivistlerine, Tibetlilere ve Uygur Türklerine karşı ciddi insan hakları ihlallerinin sürdüğünü belirtti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2013, 16:41
banner53
YORUM EKLE

banner39