banner39

BM'den İsrail'in yıkımlarıyla ilgili açıklama

Birleşmiş Milletler Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, Filistinlilere ait yapıların yıkımı ve ele geçirilmesinde ani artış olduğunu söyledi.

Dünya 25.03.2021, 21:07
BM'den İsrail'in yıkımlarıyla ilgili açıklama

Özel Koordinatör Wennesland, BM Güvenlik Konseyine yaptığı bilgilendirme toplantısında, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında süren genişleme politikasından derin endişe duyduğunu ifade etti.

Uluslararası hukuku ihlal eden yasadışı yerleşim birimlerinin özellikle son derece hassas bölgelerde genişlediğine dikkati çeken Wennesland, yerleşim planlarının devam etmesinin iki devletli çözüm umutlarını aşındırdığını ifade etti.

Uluslararası finanse edilen insani yardım projeleri dahil Filistinlilere ait yapıların yıkımı ve bu yapılara el konulmasında ani bir artış olduğu uyarısında bulunan Wennesland, İsrail'e yıkımlara ve tahliyelere son vermesi çağrısı yaptı.

Wennesland, BM Filistinliler Mültecilere Yardım Ajansının (UNRWA) 200 milyondan fazla bütçe açığı olduğuna ve nisan ayında ciddi nakit sıkıntısı ile karşı karşıya kalacağına da işaret ederek, UNRWA'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele dahil temel ihtiyaçları karşılayabilmesi için ek fona ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?