BM, Filistinli gencin öldürülmesini kınadı

Kudüs’te Filistinli gencin kaçırılarak öldürülmesini kınayan BM, taraflara itidal çağrısı yaptı.

BM, Filistinli gencin öldürülmesini kınadı

BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Robert Serry, 17 yaşındaki Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr’ın Doğu Kudüs'te kaçırıldıktan sonra öldürülmesini şiddetli şekilde kınadı.

Robert Serry, yaptığı yazılı açıklamada, sivillerin kasıtlı bir şekilde öldürülmesini hiçbir şeyin meşru gösteremeyeceğini belirterek, "Bu iğrenç eylemin failleri yargı önüne çıkarılmalı" ifadelerini kullandı.

Bölgedeki atmosferin oldukça gergin olduğunu vurgulayan Serry, tüm taraflardan durumun daha da kötüye gitmemesi için ellerinden gelen itidali sergilemelerini istedi.

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Sözcüsü Chris Gunness de yaptığı yazılı açıklamada, Filistinli ve İsrailli gençlerin öldürülmesini kınayarak, daha fazla can kaybı yaşanmaması için tüm taraflara uluslararası hukuka bağlı kalmaları çağrısı yaptı.

Filistin halkının toplu cezalandırmaya maruz bırakılmasının uluslararası hukuka göre yasa dışı olduğunu yineleyen Gunness, "İsrail'den, işlemedikleri suçlar için bireyleri cezalandırmaktan kaçınmasını istiyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 21:39
YORUM EKLE

banner33

banner37