banner15

BM Genel Sekreteri Guterres' 'Kaşıkçı' için çağrıda bulundu

BM Genel Sekreteri Guterres, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasına ilişkin, ''Gerçeğin ortaya çıkması, tam olarak kimin sorumlu bulunduğunun netleştirilmesi gerek.'' dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres' 'Kaşıkçı' için çağrıda bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna girdikten sonra bir daha görünmeyen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili BBC televizyonuna açıklamalarda bulundu. 

''Yeni normal'' haline gelen bu durumdan endişe duyduğunu belirten Guterres, ''Bu tür olayların sayısı artıyor ve uluslararası toplum buna izin vermemedir." diye konuştu.

Guterres, Kaşıkçı olayının aydınlatılmasını isteyerek, ''Gerçeğin ortaya çıkması, tam olarak ne olduğunun ve kimin sorumlu bulunduğunun netleştirilmesi gerek." dedi.

Bu tür olaylar karşısında ''hesap verilebilirlik'' için yollar bulunması gerektiğini vurgulayan Guterres, Kaşıkçı olayının arkasında Suudi Arabistan'ın olması durumunda Riyad 'da düzenlenecek yatırım konferansına gidilip gidilmemesi yönündeki soruya ise ''Ne olduğuna dair net bir cevap gerek ve hükümetler uygun şekilde tepki göstermeli.'' cevabını verdi.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 20:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35