banner39

BM Suriye'de yeni bir katliam tespit etti

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'nin Ma'an köyünde 9 Şubatta "vahşi bir katliam" gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini belirterek, katliamı kınadı.

Dünya 11.02.2014, 23:42 12.02.2014, 01:35
BM Suriye'de yeni bir katliam tespit etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'nin Ma'an köyünde 9 Şubatta "vahşi bir katliam" gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini belirterek, katliamı kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, gazetecilere yaptığı açıklamada, Genel Sekreter'in Hama yakınlarındaki Ma'an köyünde 9 Şubatta "vahşi bir katliam" gerçekleştirildiği bilgisini büyük bir hayal kırıklığı ile öğrendiğini söyledi.

Köyde onlarca sivilin "vahşice" öldürüldüğünün tespit edildiğini anlatan Nesirky, "Genel Sekreter, sivillere karşı işlenen bu vahşi katliamların tamamını en sert biçimde kınamakta ve bu katliamların sorumlularının adalet önüne çıkmasını istemektedir" dedi.

Nesirky, bu ve benzeri katliamların, Suriye'de siyasi çözüme acilen ulaşılması ve tüm sivillerin koruma altına alınması gerekliliğini gözler önüne serdiğini vurguladı.

Açıklamada, öldürülenlerin aidiyetine, sayısına ve katliamı gerçekleştirenlere ilişkin ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Ülkede Esad güçlerine bağlı askeri birliklerin çeşitli kentlerde yaptığı katliamların yanı sıra ülkede çok çeşitli radikal unsurlara bağlı örgütlerin işlediği katliamlar da zaman zaman gündeme geliyor.

Taraflar Cenevre'de soruna diplomatik yollardan çözüm bulmaya çalışırken, Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden çatışmalarda 130 binden fazla insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?