banner39

BM ve ABD'den Filistinli bebeğin yakılmasına tepki

BM, ABD ve Fransa, Filistin'de Yahudi Yerleşimcilerin insanlık dışı saldırıya sert tepki gösterdi. Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, " (Beyaz Saray) Terörist saldırıyı olabilecek en güçlü ifadelerde kınadı" dedi.

Dünya 01.08.2015, 01:20 01.08.2015, 11:30
BM ve ABD'den Filistinli bebeğin yakılmasına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Batı Şeria'da Filistinlilere ait evin ateşe verilmesi sonucu bir bebeğin hayatını kaybettiği saldırıyı "olabilecek en güçlü ifadelerle kınadıklarını" kaydetti.  

Earnest, günlük basın toplantısında, saldırıda 18 aylık bebeğin hayatını kaybettiğini ve üç kişinin de yaralandığını belirterek, Devabişe ailesine başsağlığı dileğinde bulundu.

"Bu ahlaksız bir terör saldırısını olabilecek en güçlü terimlerle kınıyoruz" diyen Earnest, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "katillerin yakalanması ve adalet önüne getirilmesi için İsrail güvenlik güçlerinin ellerindeki tüm imkanları kullanması talimatı" vermesini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu Ali Devabişe isimli bir bebeğin hayatını kaybettiği, anne ve babasının da yaralandığı bildirilmişti.

BM GENEL SEKRETERİ BAN'DAN TEPKİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Batı Şeria'da Filistinlilere ait evin ateşe verilmesi sonucu bir bebeğin hayatını kaybettiği saldırıyı sert biçimde kınayarak saldırganların bir an önce adaletin önüne çıkarılmasını istedi.

Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Devabişe ailesine başsağlığı dileğinde bulunan Ban, "İsrailli yerleşimcilerin defalarca uyguladığı şiddet eylemlerinden hesap sorulmaması yine vahşi bir olaya neden olmuştur. Buna son verilmeli" ifadelerini kullandı.

Ban, siyasi sürecin durması, illegal yerleşimlerin devam etmesi ve Filistinlilerin evlerinin yıkılmasının iki tarafta da aşırılıkçı şiddete yol açtığını kaydederek, bu durumun hem Filistinlilerin meşru devlet taleplerine hem de İsrail halkının güvenliğine tehdit oluşturduğunu belirtti.

Taraflara barış müzakerelerine dönme çağrısında bulunan Ban, daha fazla can kaybı yaşanmaması için gerginliğin azaltılmasını istedi.

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu Ali Devabişe isimli bir bebek hayatını kaybetmiş, anne ve babası da yaralanmıştı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: OLABİLECEK EN SERT TEPKİLER İLE KINIYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Batı Şeria'da Filistinlilere ait evin ateşe verilmesi sonucu bir bebeğin hayatını kaybettiği saldırıyı "olabilecek en güçlü terimlerle kınadıklarını" kaydetti.  

Yaptığı yazılı açıklamada, olayı "ahlaksız bir terör saldırısı" olarak nitelendiren Toner, "Devabişe ailesine başsağlığı dileğinde bulunuyoruz ve yaralananların tamamen iyileşmesi için dua ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Toner ayrıca, ABD olarak, "bu terör saldırısını olabilecek en güçlü terimlerle kınadıklarını" bildirdi.  

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun "Kendisinin de terörist saldırı olduğunu belirttiği olayda, katillerin yakalanması ve adalet önüne getirilmesi için İsrail güvenlik güçlerinin ellerindeki tüm imkanları kullanması yönündeki talimatını" da memnuniyetle karşıladıklarını belirten Toner, tüm tarafları serinkanlı olmaya ve tansiyonu artırmaktan kaçınmaya çağırdı.

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu Ali Devabişe isimli bir bebeğin hayatını kaybettiği, anne ve babasının da yaralandığı bildirilmişti.

FRANSA SALDIRIYI KINADI

Filistin'deki insanlık dışı saldırıyla ilgili bir tepki de Fransa'dan geldi. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Filistinlilerin hakimiyetindeki Batı Şeria'nın Duma köyünde bir Filistinli ailenin evine gerçekleştirilen ve bir bebeğin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Alexandre Giorgini, haftalık düzenlenilen basın toplantısında, olayı kızgınlıkla öğrendiklerini ve faillerin derhal bulunması gerektiğini söyledi.

İsrailli yetkililere de olayla ilgili harekete geçme çağrısında bulunan Giorgini, suçluların adalete teslim edilmesi gerektiğini vurguladı.

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu Ali Devabişe isimli bir bebeğin hayatını kaybettiği, anne ve babasının da yaralandığı bildirilmişti.

FİLİSTİN UCM'YE GİDİYOR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Yahudi yerleşimcilerin Nablus'ta Filistinlilere ait evi ateşe vererek bir bebeğin ölümüne yol açtığı olayın dosyasının yarın Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunulacağını belirtti.

Abbas, Filistinli bebeğin yanarak can verdiği olayın ardından Ramallah'ta Filistin yönetimi tarafından düzenlenen olağanüstü toplantı öncesinde gazetecilerin karşısına çıktı.

"Filistin yönetimi,  BM'ye Filistin halkının korunması için tekrar yönelecek" diyen Abbas, "Dışişleri bakanımız Riyad el-Maliki, Filistinli bebek Ali Devabişe'nin yanarak ölmesi olayının dosyasını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sunacak" diye konuştu.

Söz konusu olayın sorumluluğunun doğrudan "İsrail yönetiminde" olduğunu vurgulayan Abbas, "Bu olaylar, İsrail'in her yere yerleşim birimi inşa etmesi sonucu meydana gelmiştir. Bu Filistin halkının karşı karşıya kaldığı terörist ve düşmanca bir  eylemdir" ifadelerini kullandı.

İsrail'in bahsi geçen saldırıyı gerçekleştirenleri cezalandırma noktasında şüpheleri bulunduğunu aktaran Abbas, "Suç işleyen herkes bir kaç saat sonra serbest kalıyor, birçok suçun failleri dahi bulunmuyor" diye tepkisini dile getirdi.

YAHUDİ YERLEŞİMCİLERE BAĞLI ÖRGÜTLER DE TERÖR ÖRGÜTÜ

Abbas,  ABD başta olmak üzere uluslararası toplumu, Arap ve İslam dünyasındaki terör örgütlerini isimlendirdikleri gibi, İsrail'deki yerleşimcilere ait örgütleri de 'terör örgütleri' şeklinde adlandırmaya çağırdı.

Yahudi yerleşimcilerin, örgüt liderlerinden talimat aldığını belirten Abbas sözlerini, "Radikal yerleşimciler, örgütlerdeki liderlerinden 'yalnızca evleri, camileri ve kiliseleri yakmayın, içindekileri de öldürün' şeklinde talimat alıyor" diyerek tamamladı.

Yahudi yerleşimcilerin önceki gün Nablus kentinin güneydoğusundaki Duma beldesinde Filistinlilere ait bir evi ateşe vermesi sonucu çıkan yangında Ali Devabişe isimli bir bebek hayatını kaybederken, anne ve babası da yaralanmıştı.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?