banner15

BM ve Dünya Bankası'dan Afrika ziyareti

BM Genel Sekreteri Ban ile Dünya Bankası Başkanı Kim, ekonomik zorluklar ve güvenlik sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 4-7 Kasım tarihlerinde Afrika'ya ortak ziyaret düzenleyecek.

BM ve Dünya Bankası'dan Afrika ziyareti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, (Kim'in Washington'dan video bağlantısıyla katıldığı) ortak basın toplantısı düzenleyerek, Afrika'ya ziyaret düzenleyeceklerini açıkladı.

Mali'yi 5 Kasım'da ziyaret edecek ikili, 6 Kasım'da Nijer, 7 Kasım'da ise Burkino Faso ve Çad'da olacak. Ban ve Kim, Afrika'yı ikinci kez birlikte ziyaret edecekler. İkili, daha önce mayıs ayında Afrika'nın Büyük Göller bölgesine gitmişti.

Kim ve Ban'in Afrika ziyaretine, Afrika Birliği Komisyonu'nun Başkanı Nkosazana Dlamini Zuma, Afrika Kalkınma Bankası Başkanı Donal Kaberuka ve Avrupa Birliği'nin Kalkınmadan Sorumlu Komiseri Andris Piebalgs da eşlik edecek.

BM Genel Sekreteri Ban, sahil bölgesindeki yaşanan kriz nedeniyle büyük bir mücadele gerektiğini belirterek, 11 milyondan fazla kişinin gıda sorunu yaşadığını dile getirdi. Ban, 5 yaşın altında 5 milyondan fazla çocuğun yetersiz beslenme tehlikesi altında bulunduğunu kaydetti.

Dünya Bankası Başkanı Kim ise, "Şimdi oradakilere, özellikle kadınlar ve gençlere, iyi iş imkanları dahil, güvenli, kaliteli sağlık ve eğitim hizmetine ulaşabilecekleri bir yaşam sağlama zamanıdır" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 20:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48