banner15

BM'den 'Sivil kayıpları önleyin' uyarısı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, "Rusya ve hava operasyonu gerçekleştiren diğer ülkeler Suriye'de sivil kayıpları önlemek ve yerleşim birimlerine zarar vermemek için tüm önlemleri almalı" dedi.

BM'den 'Sivil kayıpları önleyin' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye'de hava saldırıları gerçekleştiren Rusya ve diğer ülkeleri sivil kayıplardan kaçınma ve göçü tetiklememe konusunda uyardı.

Dujarric, "Türkmen köylerine gerçekleştirilen saldırıları" yönündeki soru üzerine yaptığı açıklamada, Suriye'de sivillerin korunmasına dikkati çekerek, "Rusya ve hava operasyonu gerçekleştiren diğer ülkeler Suriye'de sivil kayıpları önlemek ve yerleşim birimlerine zarar vermemek için tüm önlemleri almalı" dedi.

Operasyonların uluslararası hukuka uygun gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Dujarric, "Şiddet ister hava saldırıları isterse kara operasyonlarıyla olsun kitlesel göç riskini artırır" diye konuştu.

Son günlerde Suriye rejimi ve Rus güçlerinin Türkmen Dağı ve civarındaki saldırıları nedeniyle Türkmen siviller yerlerinden edilerek Türkiye'ye sığınıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 08:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35