banner39

BM'den Suudi Arabistan ve İran'a itidal çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Suudi Arabistan ve İran dışişleri bakanları ile telefonda görüşerek, taraflara itidal çağrısı yaptığı bildirildi

Dünya 04.01.2016, 21:01 05.01.2016, 07:23
BM'den Suudi Arabistan ve İran'a itidal çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Suudi Arabistan ve İran dışişleri bakanları ile telefonda görüşerek, taraflara itidal çağrısı yaptığı bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ban, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan'daki idamlara ilişkin görüşlerini tekrarladı. Görüşmede, Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadığını kaydeden Ban, Zarif'ten ülkedeki diplomatik temsilciliklerin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Genel Sekreter Ban, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr ile gerçekleştirdiği görüşmede ise idam cezasına ilişkin görüşlerini belirterek, daha önce üst düzey Suudi yetkililerle yaptığı temaslarda konuyu dile getirmesine rağmen Şii din adamı Nemr Bakır en-Nemr'in de aralarında bulunduğu 47 kişinin idam edilmesinden duyduğu "hayal kırıklığını" iletti.

"KAYGI VERİCİ"

Tahran'daki Suudi elçiliğine yapılan saldırının elim bir hadise olduğunu da kaydeden Ban, ancak Suudi Arabistan'ın Tahran ile diplomatik ilişkileri koparmasının da "kaygı verici" olduğunu belirtti.

Ban, Suudi Arabistan'dan Yemen'de ilan edilen ateşkesi sürdürmelerini de istedi.

Genel Sekreter, görüşmelerde iki bakana da iki ülke arasında ve bölgedeki durumu daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınma çağrısı yaparak Suudi Arabistan ve İran arasındaki yapıcı diyaloğun bölgenin yararına olduğunu vurguladı.

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın iki ülkeyi ziyaret edeceğini söyledi.

ARAP BİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

Bu arada, Arap Birliği, Suudi Arabistan'ın talebi üzerine İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yapılan saldırıların kınanması için pazar günü dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleneceğini duyurdu.

MISIR'DAN SUUDİ ARABİSTAN'A DESTEK

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd tarafından yapılan yazılı açıklamada, Kahire'nin, Körfez ülkelerinin güvenliğine dokunacak herhangi bir dış müdahaleye karşı Suudi Arabistan'ın yanında olmak için koordinasyon içinde olduğu vurgulandı.

Arap İçişleri Bakanlar Kurulu, Kuveyt ve Somali'nin de Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de aralarında bulunduğu 47 kişinin idam edilmesinin ardından Suudi Arabistan'ın İran'daki büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yapılan saldırıları kınadığı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?