banner15

BMGK'ya Filistin için toplantı talebi

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Mansur, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ne toplantı talebi yapıldığını bildirdi.

BMGK'ya Filistin için toplantı talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ne toplantı talebi yapıldığını ve Konsey'in bugün toplanmasını umduklarını söyledi.

Mansur, Kuveyt'in BM Daimi Temsilcisi Mansur El-Otaibi ve Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah El-Muallimi ile İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Riyad Mansur, İsrail'in saldırıları nedeniyle bugün Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve bazı Arap ülkelerinin temsilcileri ile BM Güvenlik Konseyi Başkanı'yla bir araya geldiklerini ve Konsey'in acil toplantıya çağrılması talebini ilettiklerini belirtti. Mansur, bugün toplantının gerçekleşmesini umduklarını aktardı.

Uluslararası barış ve güvenliğin sağlanmasının birinci sorumlusunun BMGK olduğunu vurgulayan Mansur, "İsrail'in saldırıları uluslararası barış ve güvenliği tehdit etmektedir. BMGK isterse bu saldırıyı durdurabilir. Konsey'in 'biz bu konuya karışmak istemiyoruz' deme hakkı yok" dedi.

Mansur, İsrail'in ayrım gözetmeden yaptığı saldırılar nedeniyle savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlediğini de vurguladı.

İSRAİL BÖLMEK İSTİYOR

Riyad Mansur, İsrail'in Filistin'de El-Fetih ve Hamas'ın uzlaşmasına en başından beri karşı çıktığını ve bunu gayrimeşru göstermeye çalıştığını dile getirerek, "Biz, bütün Filistin halkı bir ve bütünüz. Filistin halkı Başkan Mahmud Abbas'ın arkasındadır. İsrail ülkemizi ve siyasi birliğimizi bölmek istiyor" diye konuştu.

Mansur, Gazze'deki ablukanın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve uluslararası toplum tarafından hukuksuz olarak nitelendirilen ablukanın kaldırılmasını da istedi.

  Suudi Arabistan'ın BM Daimi Temsilcisi Abdullah El-Muallimi de İsrail'in insanları toplu cezalandırmaya tabi tuttuğunu belirterek, bunun sonlandırılmasını talep etti.

Arap ülkelerinin temsilcilerinin ardından basına açıklama yapan İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor ise Hamas'ı suçlayarak, "terörist örgütün" Filistin Parlamentosunda temsil ediliyor olmasını kabul edemeyeceklerini söyledi.

Gerilimi Hamas'ın artırdığını savunan Prosor, saldırıları nedeniyle sivillerin öldüğünü kabul ederek, bunu en aza indirmeye çalıştıklarını ileri sürdü.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 22:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48