banner15

Bolu'daki usulsüz dinleme davasına devam edildi

Bolu'da usulsüz dinlemeyle ilgili üç polisin yargılandığı davaya devam edildi

Bolu'daki usulsüz dinleme davasına devam edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bolu'da resmi belgede sahtecilik, haberleşme ve özel hayatın gizliliğini ihlal iddiasıyla 3 emniyet mensubunun yargılanmasına devam edildi.

Bolu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, usulsüz olarak dinlendiğini ileri süren dönemin Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Rektör Yardımcısı A.A.G. ile tutuksuz yargılanan dönemin Bolu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, komiser Levent Şahin ve polis memuru Bekir Mutlu'nun avukatı katıldı.

Davada, hakkında usulsüz dinleme yaptıkları iddia edilen A.A.G. ifade verdi.

İfadesinde dinleme gerekçesi olarak kendisine atılan suçlamaları kabul etmediğini belirten A.A.G, "Sol örgütlerle hiçbir alakam yoktur. Sadece rektör yardımcısı olduğum dönemde Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı bana bağlı olduğu için buna bağlı öğrenci topluluklarıyla ilgileniyordum. Ufuktan müdürle de üniversitede yaşanan öğrenci olaylarından dolayı uzaktan tanışıyorduk." diye konuştu.

A.A.G, kendisini usulsüz olarak dinlettiği iddia edilen Ufuktan Yiğit ile herhangi bir problemi olmadığına vurgulayarak, "Rektör yardımcılık görevimin son döneminde Ufuktan müdür bir gün ben rektörlükten çıkarken, bana elindeki dosyaları sallayarak 'Sana göstereceğim hoca.' dedi. Bana neden böyle bir şey söylediğini bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyetinin AİBÜ'de bir dönem öğretim görevlisi olarak çalışan ve iddianamede adı geçen B.K'yı nereden tanıdığını sorması üzerine A.A.G. şöyle devam etti:

"B.K. benim eski eşimin en yakın arkadaşıydı. Sürekli bizim eve gelip giderdi. B.K. bildiğim kadarıyla Ufuktan müdürü Malatya'da görev yaptığı dönemden beri tanıyormuş. O yüzden de bana sürekli Ufuktan müdürün çok iyi biri olduğunu ve kendisiyle tanışmamı söyleyip duruyordu ama aralarındaki ilişkinin ne boyutta olduğunu bilmiyorum. B.K. ile aramızda herhangi bir problem yoktu. Sadece eski eşimle boşanma süreci yaşadığım sıralarda bir kere kavga etmişti. Çünkü B.K. sürekli bizim evdeydi ve eski eşimle yaşadığım boşanma sürecine sürekli müdahale ediyordu. Ben de bu yüzden B.K'ya bizi yalnız bırakmasını, bu işleri sadece karı ve kocanın kendi arasında çözebileceğini söyledim."

A.A.G. yaşanan olaylar nedeniyle AİBÜ rektörü tarafından kendisinin istifaya davet edildiğini savundu.

İfadesini tamamlayan A.A.G, Yiğit, Şahin ve Mutlu'dan şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini söyledi.

Sanıkların avukatı ise davaya ilişkin yeni tanıkların olduğunu dile getirerek, mahkeme heyetinden süre talep etti. Bunun üzerine mahkeme heyeti davayı erteledi.

OLAY

Ankara merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda 24 Şubat 2015'te eski Bolu Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ufuktan Yiğit, komiser Levent Şahin ve polis memuru Bekir Mutlu gözaltına alınmıştı. Zanlılar, işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığınca zanlılar hakkında "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "özel hayatın gizliliğini ihlal" ve "iftira" suçlarından 7 yıldan 22 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 16:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48