Boşnak ailelerden 'okul' protestoları

Bosna'da kendi dil, tarih ve din derslerinin verilmemesine duydukları tepki nedeniyle çocuklarını yeni eğitim ve öğretim döneminde okula göndermeyen Boşnak aileler, parlamento binası önünde protesto düzenledi

Boşnak ailelerden 'okul' protestoları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS), kendi dil, tarih ve din derslerinin verilmemesine duydukları tepki nedeniyle çocuklarını yeni eğitim ve öğretim döneminde okula göndermeyen Boşnak aileler, protesto gösterisi düzenledi. 

Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Damir Maşiç ile Bosna Sırp Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Goran Mutabciya'nın toplantı halinde olduğu Bosna Hersek Parlamentosu önüne çocuklarıyla birlikte gelen veliler, üzerinde "Ayrımcılığa hayır", "Biz eşit bir milletiz, hakkımızı istiyoruz" yazılı dövizler açtı ve çeşitli sloganlar attı. 

Velilerden Senad Muminoviç, burada yaptığı açıklamada, Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak çocukların okullarda kendi dil, tarih ve din derslerini alamadıklarını, yıllardır dile getirdikleri bu sorun çözülünceye kadar mücadelelerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirtti.

Eğitim almanın en temel insan haklarından biri olduğuna işaret eden Muminoviç, "Biz, sadece çocuklarımıza temel haklarının verilmesini istiyoruz. Eğer bunlar yerine getirilmezse, çocuklarımızı ülkenin diğer entitesindeki okullara göndereceğiz" diye konuştu.

Bosna Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yaşayan Boşnak aileler, Eylül ayının ilk haftasında eğitime başlanmasına rağmen, kendi dil, tarih ve din derslerini öğrenemedikleri gerekçesiyle çocuklarını okula göndermiyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39