banner15

Brezilya'da devlet başkanı seçimi ikinci tura kaldı

Brezilya devlet başkanlığı seçimlerinde adaylardan hiçbiri yüzde 50 barajını aşamadı, ikinci turda mevcut Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve merkez sağın adayı Aecio Neves yarışacak

Brezilya'da devlet başkanı seçimi ikinci tura kaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'da dün yapılan devlet başkanı seçimi ikinci tura kaldı.

Ülkenin Yüksek Seçim Kurulu, elektronik oy kullanma sistemiyle yapılan seçimde oyların neredeyse tamamının sayıldığını, buna göre devlet başkanı olmak için yarışan 11 adaydan hiçbirinin yüzde 50 barajını geçemediğini açıkladı.

Kurul, devlet başkanı seçiminin ikinci turunun 26 Ekim'de yapılacağını, ikinci turda ilk turda en fazla oyu alan Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve merkez sağın adayı Aecio Neves'in yarışacağını duyurdu.

Dünkü seçimde oyların en az yüzde 41'ini alan Rousseff, sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada, "dostu ve yoldaşı" (Brezilya eski Devlet Başkanı) Luiz Inacio Lula da Silva'ya teşekkür etti, hükümetin içinde temizlik yapma ve siyasi reform sözü verdi.

Rousseff, "Lula olmadan buraya gelemezdim, daha iyi Brezilya mücadelesine yardım etme seçeneğine sahip olamazdım" diyerek hükümetinin, fırsat eşitliği ve yolsuzlukla mücadeleyi temel alan bir anlayışa sahip olduğunu söyledi.

Seçim, özellikle geçen yıl tüm ülkede yönetim karşıtı gösteriler düzenlenmesinin ardından, son 12 yıldır iktidarda olan İşçi Partisi için bir referandum olarak görülüyordu.

İlk turda, Sosyal Demokrasi Partisi'nin adayı Aecio Neves oyların yüzde 33,8'ini, yine favori adaylardan, Sosyalist Parti'nin adayı ve eski Çevre Bakanı Marina Silva yüzde 21'ini aldı.

Seçim yarışında diğer 8 adaydan yüzde birin üzerine çıkan tek kişi, sol görüşlü PSOL partisinin adayı Luciana Genro oldu.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 11:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48