Brezilya'da eski Devlet Başkanı hakim karşısına çıkacak

Brezilya'nın eski Devlet Başkanı Silva, hakkındaki yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından hakim karşısına çıkacak

Brezilya'da eski Devlet Başkanı hakim karşısına çıkacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brezilya'nın eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, hakkındaki yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından mahkemeye çıkacak.

Brezilya basınında yer alan haberlere göre, savcılık, Silva'nın devlete ait petrol şirketi Petrobras üzerinden rüşvet almakla suçlandığı iddianameyi kabul etti.

Petrobras soruşturmasını yürüten savcı Sergio Moro, Silva'nın 1,1 milyon dolar rüşvet aldığı suçlamasında bulunarak, "Silva'nın sorumlu olduğuna dair yeterli kanıt var." dedi.

Hakkındaki iddiaları reddeden 70 yaşındaki Silva, "Bu büyük bir komedi, büyük bir yalan. Bu olanlar beni yıkmıyor, dışarı çıkıp daha fazla konuşmaya teşvik ediyor." ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Federal polis, ağustos ayında yetkililerden Lula da Silva ve eşi hakkında kamu fonlarını Sao Paulo eyaletinin Guaruja sahil kentindeki apartmanının inşaatı için kullandıkları iddiasıyla soruşturma açmalarını istemişti.

Petrobras soruşturmasında da yolsuzlukla suçlanan eski Devlet Başkanı Lula da Silva martta hükümet genel sekreteri olarak atanmıştı.

Bu atama sayesinde dokunulmazlık sahibi olan Lula da Silva, bu nedenle sadece Yüksek Mahkemede yargılanabilecek.

Ülkede 2003- 2011 yıllarında devlet başkanlığı görevini yürüten Lula da Silva hakkında, para aklamak için ülkenin önde gelen inşaat şirketlerinden OAS'den gizlice bir daire satın almak suçlamasıyla mart ayının ilk yarısında dava açılmıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Geçen yıl mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Lula da Silva, mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 10:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35