Bulgaristan'da bakanlık görevlilerine ırk merceği

Bulgaristan'da kitaplardaki sert Osmanlı ifadelerini kaldırttığı için istifa ettirilen eski Eğitim Bakanı'nın ardından ülke de şimdi de Bakanlıkta çalışan Türk personel hakkında araştırmalar yapılıyor

Dünya 04.02.2016, 11:16 04.02.2016, 11:16
Bulgaristan'da bakanlık görevlilerine ırk merceği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Osmanlıya karşı yumuşak tavrını ders kitaplarına aktarma talebine kurban giden Bulgaristan eski Eğitim Bakanı Prof. Todor Tanev’in şimdi de Türk asıllı baş müsteşarı araştırılıyor.

Hürriyet ve Şeref Halk Partisindan adaylığıyla Eğitim Bakanı Baş Müsteşarı (genel sekreter) olan Müesser Solak’ın “Türk ajanı” olduğu , Türkiye’nin “Stratejik derinlik” doktrinini kuruma taşıdığı gibi suçlamalar ve iddialar basına yansıyor.

DANS- Devle Güvenlik Müsteşarlığı'nın Solak’ı incelemeye aldığı iddia edildi. Parti Başkanı Korman İsmailov ise bütün bu olaylarda, karalama kampanyası ve bazı medyaların özel taktiğini gördüğünü söyledi. Yine onların adaylığıyla göreve geçen Savunma Bakanı Orhan İsmailov’a karşı da benzeri suçlamalar iletilmişti. Bu olayların, söz konusu bakanlık yetkililerin Türk kökenleri olmasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva, görevinden istifa eden Prof. Dr. Todor Tanev’in yerine Meclis tarafından yeni Eğitim ve Bilim Bakanı seçildi. Yapılan oylamada 106 milletvekili kabul oyu, 66 milletvekili ret oyu ve 31 milletvekili çekimser oyu kullandı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?