Bulgaristan'da seçilemeyen liderler istifa etti

Bulgaristan'da seçimden sonra meclise giremeyen bazı partilerin liderleri istifa etti

Bulgaristan'da seçilemeyen liderler istifa etti

Bulgaristan'da dün düzenlenen genel seçimde meclise giremeyen parti liderleri görevlerinden istifa etmeye başladı.

Meclise girmek için gerekli yüzde 4 barajını aşamayan bazı partilerin liderleri, seçmenlerinden özür dileyerek, görevlerinden ayrıldı.

Komünist rejimin 1989 yılında düşmesinin ardından demokratik sürecin sembolü olan sağcı Demokratik Güçler Birliği'nin (SDS) lideri Emil Kabaivanov, partisinin seçim başarısızlığı nedeniyle kendisi ve tüm parti yönetiminin istifa dilekçelerini imzaladığını bildirdi. Oyların sadece yüzde 1,2'sini alabilen SDS'nin lideri Kabaivanov, "Demokratik ortamda böyle bir sorumluluk almak kadar doğal bir şey yok" dedi.

SDS'den yıllar önce ayrılıp, kurduğu Güçlü Bulgaristan için Demokratlar (DSB) partisinin lideri ve eski başbakanlardan İvan Kostov da aynı gerekçelerle istifa ettiğini duyurdu. 20 yıldır milletvekilliği görevini yürüten Kostov, DSB'nin yüzde 3 oy almasını "hayal kırıklığına uğratan fiyasko" olarak nitelendirdi. DSB'nin 23 Haziran'da düzenlenecek kurultayında partinin yeni yönetimi seçilecek.

SDS ve DSB'nin kaderini paylaşan Vatandaşların Bulgaristan'ı Hareketi'nin (DBG) lideri Meglena Kuneva ile parti yönetimi de istifa etti. Seçimin zor ve sağlıksız bir ortamda yapıldığını söyleyen Kuneva, "Her şeye rağmen sorumluğunun bilincinde olan parti yönetimi olarak başarısızlığımızı itiraf ediyor, hepimiz istifa ediyoruz" diye konuştu.
Aralarında, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) de yer aldığı sadece dört siyasi güç parlamentoya girmeyi başarmıştı.

Erken meclis seçimini hazırlamakla yükümlü geçici hükümetin Başbakanı Marin Raykov da barajı geçen partileri karşılıklı hesaplaşmalara değil, gelecekte sürdürecekleri yönetime odaklanmaya çağırdı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39