banner39

Burundi'de arabuluculuk krizi

Burundi'deki siyasi krizi çözüme kavuşturmak için önceki gün ülkeye gelen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) heyeti görüşmelerden sonuç alamadı.

Dünya 23.01.2016, 08:35 23.01.2016, 08:35
Burundi'de arabuluculuk krizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin BM Temsilcisi ve heyet üyesi Samantha Power, Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza ile yapılan görüşmenin ardından basına açıklamada bulundu. Power, "Görüşmelerden somut bir sonuç alamadık ancak barış arayışımızdan vazgeçmeyeceğiz ve krize çözüm buluncaya kadar görüşmelerimize devam edeceğiz" dedi.

Power, krizle ilgili olarak Burundi'yi ikinci defa ziyaret eden heyetin, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki Afrika Birliği'ne giderek ziyaretin sonuçlarıyla ilgili bilgi vereceğini söyledi.

BM'nin çalışmasını takdir eden ancak ülkesine Afrika gücünün girmesini istemediklerini belirten Nkurunziza ise "Biz her türlü diyaloğa hazırız fakat her şeyden önce demokratik bir şekilde liderini seçmiş olan halkın seçimlerine saygı duyulması gerekmektedir. Bu nedenle Afrika gücünün ülkeye girişini kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, hükümetle silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'nda yer alan, devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen nisan ayında 3. kez adaylığını açıklamıştı. Anayasa Mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza'nın 3. kez aday olmasının önünde yasal engel bulunmadığı" yönünde görüş beyan etmişti.

Bunun üzerine muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, kararı protesto için sokaklara dökülmüş, çıkan olaylarda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti.

Ülke, 13 Mayıs 2015'te eski Genelkurmay Başkanı General Godefroid Niyombare'nin önderliğinde düzenlenen başarısız darbe girişimine de sahne olmuştu. Çok sayıda subay, başarısız girişimin ardından Ruanda başta olmak üzere komşu ülkelere kaçmış, ülkedeki şiddet olaylarında 150'den fazla kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Ardından 21 Temmuz 2015'te yapılan devlet başkanlığı seçiminde oyların yüzde 69'unu alan Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti.

Yetkililer, olayların patlak verdiği nisan ayından bu yana yaklaşık 400 kişinin öldüğünü bildirmişti.

 

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?