banner39

Cameron ile Putin Ukrayna'yı görüştü

İngiltere Başbakanı Cameron ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'daki son durumla ilgili telefon görüşmesi yaptı.

Dünya 09.03.2014, 19:20 09.03.2014, 19:20
Cameron ile Putin Ukrayna'yı görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Başbakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayarak Ukrayna'daki durumu tırmandırmama ve Rusya ile Ukrayna hükümetleri arasında doğrudan görüşmeleri sağlayacak bir temas grubunun oluşturulmasına destek vermeye çağırdığı kaydedildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Cameron, Avrupalı ve ABD'li ortaklarla Kırım dahil Ukrayna'daki duruma diplomatik bir çözüm bulunması için Rusya ile çalışmak istendiğini açıkça ortaya koydu. İngiltere Başbakanı ayrıca, Ukrayna halkının kendi geleceğini seçme hakkı olduğunu ve mayıs ayı sonunda yapılması planlanan seçimlerin buna ulaşılacak en iyi yol olduğunu vurguladı. Uluslararası toplum seçimlerin özgür, adil ve kapsayıcı olması için birlikte çalışmalı."

Putin'in istikrarlı bir Ukrayna'nın herkesin faydasına olacağı görüşüne katıldığı belirtilen Başbakanlık açıklamasında, "Putin, Rusya'nın krize diplomatik bir çözüm bulmak istediğini ve temas grubuyla ilgili teklifleri yarın Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini söyledi" ifadelerine yer verildi.

Ukrayna'nın karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukların da görüşmede ele alındığı ve iki liderin uluslararası toplumun gelecek aylarda Ukrayna'ya finansal destek sağlaması konusunda hem fikir oldukları belirtildi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?