banner15

'Çeklerin Trump'ı' Babis seçimi kazandı

Hükümet kurulması konusunda parlamentoya giren tüm partilerle diyalog yürüteceğini kaydeden Babis, seçimlerin liderleri arasına giren Rus yanlısı güçlerle koalisyon oluşturmayacağını ifade etti.

'Çeklerin Trump'ı' Babis seçimi kazandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çek Cumhuriyeti'nde yapılan parlamento seçimlerini milyarder iş adamı Andrej Babis‘in liderliğindeki ANO 2011 hareketi kazandı.

İktidardaki Sosyal-Demokratlar ise oyların yaklaşık yüzde 7,5’ni alarak büyük bir yenilgiye uğradı. Kesin olmayan sonuçlara göre sekiz parti parlamentoya girme hakkı kazandı.

Oyların yaklaşık yüzde 30’unu toplayan Babis, zafer konuşmasında, “Ülkemizin çıkarları için mücadele etmeliyiz. Avrupa Birliği ve NATO ile sağlam bir ortaklığımız var. Bizim Doğu’ya yönelimli olduğumuz endişesinden vazgeçilmesi bizi çok memnun edecek. Avrupa Birliği, neden İngiltere'nin birlikten ayrıldığını da düşünmeli. Birlik, iki yönlü Avrupa olduğu söylemlerine son vermeli.” şeklinde konuştu.

OHA'da yer alan habere göre hükümet kurulması konusunda parlamentoya giren tüm partilerle diyalog yürüteceğini kaydeden Babis, seçimlerin liderleri arasına giren Rus yanlısı güçlerle koalisyon oluşturmayacağını ifade etti.

Babis‘in güven oyu alabilmesi için muhalefetin desteğine ihtiyacı olacak, ancak bazı partiler Babis‘in adının yolsuzluk skandalına karışması ve Avrupa Birliği’ne yönelik tutumu nedeniyle koalisyona sıcak bakmıyor. Geri kalan partiler ise, Babis'le iktidarı paylaşmayı tercih etmiyor. Ülkenin en zengin ikinci adamı olması ve popülist tavrı nedeniyle Donald Trump’a benzetilen 63 yaşındaki siyasetçi, hakkındaki yolsuzluk iddialarını reddediyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 16:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35