Cenevre'ye katılacak gruplar üzerinde ihtilaf sürüyor

Cenevre Toplantısı'nın bir iki gün gecikmeyle yapılabileceği açıklandı ancak devletler arasındaki ihtilaf katılımcı listesi üzerinde sürüyor

Cenevre'ye katılacak gruplar üzerinde ihtilaf sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, gelecek hafta yapılması planlanan Suriye görüşmelerinin lojistik nedenlerle bir veya iki gün gecikebileceğini ancak kesinlikle yapılacağını söyledi. Ancak zirveye katılacak devletler arasında derin ihtilaflar var.

Davos’ta açıklamalarda bulunan John Kerry, BM’nin Suriye Özel Temsilcisi Stefan De Mistura ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra açıklama yapan Kerry, Cenevre Zirvesi’nin gelecek hafta yapılacağını ancak bir iki gün gecikme yaşanabileceğini söyledi.

Kerry, dün de Zürih’te Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya gelmişti. Görüşmede iki bakan yeniden bir araya gelmeyi kararlaştırmıştı. İran – Rusya ve ABD – Suudi Arabistan cepheleri arasında muhalif gruplardan hangilerinin toplantıya katılacağı ve hangilerinin terör kapsamına alınacağı konusunda derin görüş ayrılıkları bulunuyor.

En büyük görüş ayrılığı Ceyş’ül İslam ve Ahrar’üş Şam grupları ile ilgili. İran Dışişleri bakanı Cevad Zarif bugüne kadar sadece IŞİD, Nusra ve El Kaide’nin terör listesine alınması konusunda anlaşma sağlandığını belirtmişti. Kerry, bu haftasonu konuyla ilgili Suudi Arabistan’a giderek bir dizi görüşme yapacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner de 25 Ocak'ta Cenevre'de Suriyeli muhaliflerle yapılması beklenen görüşmelerin gerçeklemesine ilişkin aşırı iyimser bir tablo çizmek istemediğini fakat görüşmelerin belirlenen tarihte yapılmasını beklediklerini ifade etmişti.

PYD’NİN KATILIM DURUMU

Bir diğer konu ise PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’nin zirveye katılım durumu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, PYD’nin hiçbir şekilde katılmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık ise Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın 3. Cenevre toplantısının boşa çıkması için çaba harcadıklarını iddia etti. Bayık, IŞİD’e en büyük darbeyi PYD’nin verdiğini savunarak “Şimdi bu güçler yeni Suriye'nin kuruluşunda yer alamayacaklar, ama hiçbir demokratik karakteri ve birleştirici özelliği olmayan Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın desteklediği güçler Cenevre’de yer alacaklar. Bu, trajikomik bir durumdur “ dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 16:33
banner53
YORUM EKLE

banner39