banner39

Cezayir hükümeti Suriyelilere yardım edecek

Yaklaşık 2 aydır 12 bin Suriyeli'nin sığındığı Cezayir'de, hükümet mültecilere yardım etme kararı aldı

Dünya 29.07.2012, 17:56 29.07.2012, 17:56
Cezayir hükümeti Suriyelilere yardım edecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cezayir hükümeti, Haziran ayından beri Suriye'deki olaylardan kaçarak bu ülkeye sığınan ve Ramazan ayını zor şartlar altında geçiren 12 bin Suriyeliye yardım elini uzatacak.

Cezayir'de yayımlanan Şuruk gazetesi, hükümetin, Dayanışma Bakanlığı'nı sığınmacılar ülkelerine dönene kadar yerleşim birimleri oluşturmakla görevlendirdiğini duyurdu.

Suriyeli aileler Haziran ayından bu yana başkent Cezayir'in meydanlarında, civar şehirlerde, akrabalarının veya hayırseverlerin kendilerine tahsis ettiği evlerde ikamet ediyor.

''Suriye Devrimine Destek Koordinatörlüğü'' Başkanı Abdulaziz Hareyti, hükümetten Cezayir'de sayıları iki katına çıkan Suriyeliler için çözüm bulmasını isteyerek, neden sığınmacıları mülteci kamplarında toplayıp, yardım etmediğini sordu.

Cezayir'deki siyasi aktivist Salim Ebuddad, Cezayir hükümetine, Suriyelilere iş, konut ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamak üzere kriz masası oluşturması çağrısında bulundu.

Resmi rakamlara göre, ülkeye gelen Suriyelilerin sayısı 25 bine çıktı.

Binlerce Suriyeli, iki ülke vatandaşlarına vize uygulanmaması kolaylığından faydalanarak Cezayir'e sığındı. Suriyeliler iş anlaşması yapmamaları veya okula kayıt yaptırmamaları halinde 3 ay süreli oturma izinlerini yenileyemeyecek.

Öte yandan, Cezayir hükümetinin çok sayıda Suriyelinin göç etmesini engellemek için bazı tedbirler alacağı ileri sürüldü.

Suriye'ye haftalık üç seferi bulunan Cezayir Havayolları, göç edenlerin sayısını azaltmak için seferlerini haftada bir veya ikiye indirmeye hazırlanıyor. Cezayir Havayolları'nın Şam-Cezayir seferlerinde Suriye'deki Cezayir vatandaşlarının tahliyesine öncelik tanınıyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?