banner39

Çin'de kuş gribi vakası arttı

Çin'deki kuş gribi virüsünün bulaştığı kişi sayısı 7'ye çıktı

Dünya 21.11.2013, 18:23 03.04.2013, 10:04
Çin'de kuş gribi vakası arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

2003'te kuş gribinden 360'tan fazla kişinin hayatını kaybettiği Çin'de, kuş gribinin bir türü olan H7N9 virüsünün bulaştığı kişi sayısı 7'ye yükseldi.

Çin Ulusal Aile Planlaması Komitesi, ülkede ilk kez görülen ve kuş gribinin bir türü olan H7N9 virüsüne 4 kişide daha rastlandığını belirtti.

Şanghay'da geçen pazar, kuş gribi teşhisi konulan iki kişi hayatını kaybetmişti.

Şanghay'ın batısındaki Anhui eyaletinde de grip teşhisi konulan 35 yaşındaki kadınıntedavi altında olduğu ve durumunun ciddiyetini koruduğu ifade edildi.

Tüm vakaların Şanghay kenti ve civarında olması, virüsün kaynağının kısa süre önce Huangpu nehrinin Songciang bölgesinden çıkarılan 13 bini aşkın domuz leşiyle bağlantılı olabileceği ihtimalini akıllara getirdi.

Şanghay Valiliği, domuz leşlerinden alınan örneklerin test edildiğini ve H7N9 virüsüne rastlanmadığını belirterek domuz ve tavuk etlerinin tüketilmesinde sakınca olmadığını savunuyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü'nün de aralarında bulunduğu birçok kuruluş ve uzman, halka domuz ile tavuk ve ördek gibi kümes hayvanlarına temas etmemeleri ve etlerini tüketmemeleri uyarısında bulunuyor.

Ülkede H7N9 virüsü vakalarının artabileceği ifade edilirken, hastalığa yeni yakalananların temasta bulunduğu kişilerde kuş gribi belirtilerine rastlanmadı.

Hastalığın, yüksek ateş ve şiddetli öksürük ile başladığı, sonra zatürreye çevirdiği belirtiliyor. Başkent Pekin'de ise sağlık merkezlerinde gerekli hazırlıkların yapıldığı ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?